Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hilmi UZUN: Türkiye Nüfusunun Yaklaşık % 12’si Engelli olan Ülkedir

Spread the love

Bu gün; tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları bir nebze olsun daha iyi anlayabilmek amacı ile Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası “Uluslar arası Engelliler Günü” olarak ilanve kabul edilen bir gündür. Bu gün en azından engelli insanları anlayabilmek, onlar için yaptıklarımız ve yapamadıklarımızı sorgulayabilmek açısından önemlidir. Ancak ülkemizde engelsiz yaşamla ilgili çalışmalar yalnızca 3 Aralık’da değil yılın her günü duyarlılık ve farkındalık oluşturarak sürdürülmelidir.

Türkiye nüfusunun yaklaşık % 12’si (Bu oran yaklaşık 8,5 milyon kişiye tekabül etmektedir) fiziksel, ruhsal, duyusal, duygusal veya gelişimsel bir engel ile yaşamak zorunda. Toplumsal yaşamda, iş yaşamında ve birçok alanda çeşitli engeller ile karşılaşan engellilerimizin farkında olmamız ve bu konuda farkındalık oluşturmamız bir gerekliliktir.Onlarla birlikte yaşadığımız, onların gözünden bakabildiğimiz oranda sorunları en aza indirebileceğimiz unutulmamalıdır. Bu yönde ülkemizde önemli adımlar atılmış, özellikle son dönemde çalışmalar hız kazanmıştır. Yalnızca bizim A.S.P.B bünyesinde engellilere yönelik gerek kurum bakımı gerekse evde bakım hizmetleri gibi birçok hizmet sunulmakta engelli vatandaşlarımızın maddi manevi ihtiyaçları karşılanmaya çalışılmaktadır.

Diğer taraftan, bilindiği gibi Engelliler Kanunuyla, umuma açık her türlü binaların, yol, kaldırım, yaya geçidi, açık ve yeşil alanların, spor alanları ve benzeri sosyal ve kültürel alt yapı alanlarının ve toplu taşıma hizmetlerinin engellilerin erişilebilirliğine uygun olması için kurum ve kuruluşların gereken tedbirleri alması hüküm altına alınmıştır. Bu doğrultuda, ilimizde komisyonlar oluşturularak görev alacak kişilerin eğitimleri tamamlanmıştır. Aralık 2013 tarihi itibariyle komisyonlar denetleme ve izleme çalışmalarına başlayacak, engelli bireylerimiz için yaşanabilir çevre hızla hayata geçirilecektir.

Hepimizin bir engelli adayı olduğu düşüncesini aklımızdan çıkarmamamız gerektiği dilek ve temennisi ile saygılarımı sunuyorum.

                                                                                                                 Hilmi UZUN

                                                                                                 Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.