Akıllı telefonlarda yağ aldırma skandalı

Anasayfa Güncel, Sağlık 16 Ocak 2014 632 Okunma
Akıllı telefonlarda yağ aldırma skandalı

Apple’ın uygulama mağazası App Store’da olan bir uygulama dünyayı ayağa kaldırdı, şirket apar topar uygulamayı yayından kaldırmak durumunda kaldı.

App Store’da bir süredir kullanıcıların şikayetlerine neden olan Plastic Surgery isimli uygulamada kullanıcılar doktor olarak obez olan bir kadının yağlarını Liposuction (yağ aldırma) yöntemiyle alıyor ve sonunda ortaya Barbie formunda bir kız ortaya çıkıyor.

9 yaş sınırı bulunan uygulamanın kendini tanımladığı sayfa ise ayrıca tartışmalara neden olacak cinsten:

“Bu talihsiz kızın çok fazla kilosu var ve normal yollarla kilo verecek  gibi de değil. Kliniğimiz bünyesinde yağ aldırma yöntemiyle onu çok daha ince belli hale getirmek mümkün. Tek yapmamız gereken problemli bölgeleri kesip fazlalıkları atmak. Ameliyata başlayalım mı doktor?”

Apar topar yayından kaldırıldı

Yaş sınırını yeterli bulmayan ve pek çok kişiyi olumsuz yönde etkileyebilecek böylesi bir uygulamaya karşı çıkan kullanıcılar Apple
ve Google’ı topa tutarken, şikayetler hem Twitter üzerinden hem de şirketlerin e-postalarına gönderilen şikayet mesajlarıyla yapıldı. Apple baskılara daha fazla dayanamayarak uygulamayı yayından kaldırırken, Apple‘ı peşisıra Google izledi ve Play Store’da bulunan uygulama buradan da kaldırıldı.

Apple ve Google’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama ise yapılmadı.

Eğer siz de bu uygulamayı telefonunuza indirdiyseniz çocukların telefonunuzu kurcaladığında görmesi muhtemel böyle bir uygulamayı kaldırmanızda sonsuz fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
2008-2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları çevre gazetesi ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Portal Teması : Wptr.Co