Çocukların iç dünyası kalemlerinin ucunda

Çocuklar ifade yeteneklerini geliştirene kadar kendilerini en iyi çizgileriyle anlatıyorlar. Çocukların çizgilerle öncelikle ailelerini çizip, iç dünyalarını ve beklentilerini aktardığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy, “Çocuk baş etmekte zorlandığı sıkıntıları çizgilerinde kolaylıkla ortaya çıkartır. Kıskançlık, hayal kırıklığı, üzüntü, sevinç ve mutluluk gibi duygulara bağlı olan çatışmalarını yaptığı resimlere yansıtır” dedi.

Zafer-AtasoyÇocuklar, okuma-yazma öğreninceye kadar dil becerileri yeterince gelişmediği için duygularını, sıkıntılarını, korkularını sözlü ifade edemiyor. Ancak bu sürede çocukların yaptıkları resimler çocuğun iç dünyasında olanların habercisi olabiliyor. Çocukların gördüklerini değil, düşüncelerini ve hayal ettiklerini çizdiklerini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Psikiyatri Uzmanı Dr. Zafer Atasoy “Resimler çocukların iç dünyasının anlaşılması için en iyi yoldur” dedi.  Atasoy “ Eğer çizgilerin ifade ettiği şeyleri anlayamıyorsanız, çocuğa resmin öyküsünü anlattırın.  Çocuğun çizdiklerinden   hareketle geleceğine dair kesin yorumlar yapmayın çünkü apılacak değerlendirmeler  şimdiki zamana , geçmişe veya  yakın geleceğe ait olabilir’’ diye konuştu.

Çizgiler, ifade edilmeyen sıkıntıları anlatır

Çizgiler ve resimlerle söze dökülmeyen duyguların ve düşüncelerin anlattılacağını ifade eden Dr. Atasoy, çocuğun baş etmekte zorlandığı sıkıntılarının çizgilerinde kolaylıkla ortaya çıktığını söyledi. Çocuğun, kıskançlık, hayal kırıklığı, üzüntü, sevinç ve mutluluk gibi duygulara bağlı olan çatışmalarını yaptığı resimlere yansıtacağını belirten Dr. Atasoy,  bu sıkıntıların çözümlerine ait ipuçlarının çocuğun çizgilerinde saklı olduğunu dile getirdi. Çocuk resim ve çizgilerinin her birinin estetik ve sanatsal kaygıdan uzak bir kendini ifade aracı olduğunu unutmamak gerektiğini anlatan Dr. Atasoy ‘’Çocuklar büyük bir coşku ile renklerle zaman geçirebilirler. Her yaptıklarından da bir özel anlam aramak gerekmez’’ dedi.

çocukların iç dünyası

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.