GARDEN A.Ş’DEN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Yalova Garden A.Ş bugüne kadar yaptığı projelerin geldiği noktayı değerlendirmek amacıyla, 11 Ocak Cumartesi günü saat 10:00’da, Yalova Garden Kafeterya’da Yönetim Kurulu üyelerin de katılımıyla, kahvaltılı basın toplantısı düzenledi.
       Bugüne kadar yapılan çalışmaları ve projeleri anlatan Yalova Garden A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul, ‘Tigem Arazisinin 1.541 dönümlük arazisini 1 Şubat 2013 günü itibariyle biz teslim aldık. Arazide ogünden bu güne yaptığımız şey, arazinin alt yapısıyla uğraşmaktı. Elektrik, su, doğalgaz, kanalizasyon vb şeyler tamamlandı. Arazide yaklaşık 44 firmanın üretim parseli var. Bunlardan 14 tanesi ise kendi kurulumlarına başladı. Geriye kalan 30 tane üretim parseli ise kış itibariyle yatırımlarına yazın başlayacak. Bizim TİGEM’ proje süremiz, proje taahhüdümüz 3 yılda yani 36 aydı. Biz ilk bir yılda, 12 aylık kısımdaki, proje taahhüdümüz olan 12 milyon lirayı araziye yatırdık. Tespitler yapıldı. Bugün itibariyle sıkıntımız yok. Bundan sonraki kalan kısımın çoğu 2014 yılında firmalar tarafından tamamlayacak. 2015 yılında arazi ile alakalı çok fazla yatırım yapacak bir şey kalmayacak. Daha erken de olabilirdi fakat alt yapıyla ilgili bazı problemlerle karşılaştık. Hedefimizde 2 buçuk aylık alt yapıyı geç bitirmiş olduk. Bir taraf üniversite bir taraf kent olduğu için arazide katı yakıt yasak. Bu yasağı kendi kendimize koyduk. Yoğun kömür yakıtı, çevreyi kirleteceğini düşündük’ dedi.

 

garden-aş-basın-açıklaması

 

        Arıtma ve su konusunda bir sorunları olmadığını belirten Okul, ‘Bütün su kanalları iptal olsa bile bizim göletteki su 12-15 gün civari yetecek. Arazide bulunan havuza, yağmur sularını da aktaracağız. Biz tek kaynaktan değil de, birkaç kaynak olsun ki, birbirinin alternetafi olsun diye düşündük. Yarın derenin suyu bulanır ne olur nolmaz diye… Samanlı Deresi’nden gelen su hakkında ise, biz YASKİ’yle de görüşmeler yapıyoruz. Ayda bir dereden analiz yaptıroyoruz. Deredeki veriler fazla bir değişim göstermiyor. Derenin suyunda bir eğri yok. Biz arıtmadan çıkan suyla alakalı bir arıtma daha yapacağız. Arıtmadan direk Samanlı’ya aktarılan suyun, o mahallelerde bir koku yaydığı konusunda ise herhangi bize gelen bir şikayet yok. Derenin ordan bir su salımı vardı. Neden bu su, oradan salıyor dedik. YASKİ’nin bize verdiği cevap şu; ’’Derenin kuruduğu dönemde deredeki hareketi sağlamakla alakalı arıtılmış suyu veriyoruz’’ dediler. 1 senedir arıtmadan öyle bir koku, ya da kötü bir görüntüye rastlamadık. Biz burada, Türkiye’de ve Marmara bölgesinde ilk olmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz’ dedi.

 Daha sonra kahvaltılı toplantının ardından, Yalova Garden A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Okul ve yönetim kurulu araziyi yerinde incelemek amacıyla gezerek bilgi aldılar.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.