MİLLETVEKİLİ COŞKUN’A COŞKULU KARŞILAMA

AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığı tarafından hazırlanan programla İsviçre’ye görevlendirilen Yalova Milletvekili Temel Coşkun, geçtiğimiz hafta sonunda yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla buluştu, yurttaşların sevgisi ile karşılandı. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri başkent Zürih’te programlara katıldı, İsviçre’de yaşayan Türk kökenli vatandaşlarımızla çeşitli platformlarda bir araya geldi.

 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (Union of European  Turkish Democrats – UETD) İsviçre Şube başkanı ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Yalova Milletvekili Temel Coşkun, İsviçre ziyareti boyunca siyasilerle, sivil toplum örgütleri, yatırımcı ve müteşebbisler, çalışanlar ve vatandaşlarla önemli temaslarda bulundu.

BİRİNCİ GÜNÜNDE İSVİÇRELİ MEVKİDAŞLARI İLE BİR ARAYA GELDİ

 

Wil Sosyal Demokratlar Parti Milletvekilleri, üyeleri ve İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Temel Coşkun ziyaretinin ilk gününde İsviçreli mevkidaşları ile bir araya geldi. Sosyal Demokratlar Parti Milletvekilleri Susanne Hartmann, Marlis Angehrn, Dario Sulzer, Daniel Meili ve Marcus Zunzer ile Türkiye-İsviçre ilişkilerini değerlendirdi. Parlemantolar arası ilişkiler, iki ülke arasında yapılan ticaretin görüşüldüğü toplantıda İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşların sosyo-kültürel ve yaşam hakları, toplumsal faaliyetlerine adaptasyon ve katılımına yönelik karşılıklı görüşler ifade edildi. Türkiye’nin 2002’den beri başarılı ve sürdürülebilir kalkınma sürecini yürüttüğünü ifade eden Yalova Milletvekili Temel Coşkun, dünyayı sarsan krizde Avrupa ülkelerinin çok ağır yaralar aldığını fakat Türkiye’nin büyüme istikrarından taviz vermediğini ifade etti. Türkiye’nin ekonomi ve büyüme hedeflerini birer birer gerçekleştirdiğini söyledi.

 

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) İsviçre Şubesi başkanı Emre Hasan Yılmaz ve üyelerinin de katılımı ile düzenlenen toplantıda, Türkiye’nin siyasi ve ekonomi gelişmeleri ile ilgili bir sunum yaptı.

 

İKİNCİ GÜNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE BULUŞMALAR GERÇEKLEŞTİ

 

Başkent Zürih Merkezinde ve çevre şehirlerinde yaşayan vatandaşları ziyaret eden Yalova Milletvekili Temel Coşkun okul aile birliği ve dernek yöneticileri ile bir araya geldi. Düzenlenen istişare toplantılarına İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşlarının katılımı yoğundu.

 

Muhsin Yazıcıoğlu Eğitim ve Kültür Dernek Başkanı Mustafa Bozkaya, Lenzburg Türk Dayanışma Derneği başkanı Orhan Şentürk, Seon Yardımlaşma Derneği başkanı Hüseyin Çelik, Ehli Beyt Kadin Kollari Derneği başkanı Sultan Oymak ve derneklerin yönetim kurulu üyeleri toplantılarda hazır bulundular.

 

Aargau ve Seon şehri Türk Okul Aileleri Birlik Başkanları ve yöneticileri, Reinach şehri Diyanet İmamı, İsviçre’de Türkçe yayın yapan Radyo Ata sahibi ve çalışanlarının katıldığı toplantıda çok sayıda İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşları ile bir araya gelen Yalova Milletvekili Temel Coşkun, ‘Türk Okullarının ve yurt dışındaki eğitimin önemi, sivil toplum kuruluşları faaliyetlerinin önemi’ hakkında yurttaşlara tavsiyelerde bulundu.

 

Ülkemizde yapılan önemli yatırımları anlattı. Tamamlanan ve hizmete açılan, yapımı devam eden ve yapımına başlanacak olan projeleri anlattı.

 

Gezi olayları ve 17 Aralık operasyonu ile Türkiye’ye verilen zararın bilançosu hakkında yurttaşları aydınlattı. “sosyolojik, psikolojik ve siyasi zararların yanında ekonomik kayıp 100 Milyar TL’yi geçmiştir. Yatırımlara adeta gözdağı verilmiştir. Yurt dışında ülkemizin itibarı zedelenmiştir“ dedi.

 

Sosyal medyanın gücüne de değinen Milletvekili Temel Coşkun, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın oylarını nerede ve nasıl kullanmaları hususunda bireysel ve kurumsal bilinçlendirme, bilgilendirme çalışmaların devam etmesi konusuna önem verilmesi gerektiğini belirterek yurt dışındaki vatandaşlarımızın yaşadıkları ülkede yerel ve genel siyasette söz sahibi olmaları gerektiğinin altını çizdi.

 

ZÜRİH’TEKİ PROGRAMDA SİYASET VE İŞ DÜNYASI BİR ARAYA GELDİ

 

AK Parti MKYK Üyesi Ömer Bolat, İsviçre Büyükelcisi Tanju Sümer, İsviçre Baş Konsolosu Asli Oral beraberinde Ticaret, Eğitim, Basın ve Din Müşavirleri, İsviçre’de yaşayan Türk iş adamları, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği İsviçre Şube başkanı Emre Hasan Yılmaz ve yöneticileri, gazeteci yazar Sami Özey, Somali LWR Dernek Başkanı Abdülkadir Bashir Botan, sivil toplum kuruluşları başkanları ve üyelerinin katılımı ile düzenlenen konferansta söz alan Yalova Milletvekili Temel Coşkun, İsviçre’de yaşayan Türk vatandaşlarımızın ilgi odağı oldu.

 

Türkiye’yi karalama kampanyalarının vatandaşlarımızca iyi muhakeme edildiğini ve milletimizin oyunlara gelmeyeceğini ifade eden AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “ülkemizde 17 Aralık’ta olup bitenler herkesi üzmüştür. Açıkçası bu hareket (operasyon) ülkemizin geleceğini karartma, birlik ve beraberliğimizi bozma, çözüm sürecini baltalama kısacası bir darbe denemesidir. Biz yolsuzluklarla mücadele ederek bugünlere geldik, bundan sonra da mücadeleye devam ederiz. Ancak birilerinin bunu fırsat bilerek ülkemizi kaosa sürüklemelerine de müsaade etmeyiz. Gereken ne ise yapılmıştır ve yapılacaktır“ dedi.

 

Türkiye ekonomisi, Türkiye – İsviçre diplomatik ve ticari ilişkiler, İsviçre’de ve yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın durumları hakkında bilgilendirmeler yapan Milletvekili Coşkun, katılımcılara detaylı bilgiler sundu.

 

İsvçre’de yaşayan vatandaşlar programın faydalı ve verimli geçtiğini ifade ettiler. Kendilerinin ayrıca aydınlatılmasını önemsediklerini söylediler. İsviçre’de kaldığı süre boyunca Zurih’in her yerindeki vatandaşları tek tek ziyaret etmelerinden onur duyduklarını ifade ettiler. Başta Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı Recep Tayyip Erdoğan’a; AK Parti’ye ve Milletvekili Temel Coşkun’a teşekkür ettiler.

SON ZİYARET DİYANET DERNEĞİ’NE

İsviçre’de düzenlenen ziyaret programlarının son gününde Winterthur Diyanet Derneği’ni ziyaret etti. Dernek başkanı Yağmur Ateş ve dernek üyeleri karşıladı. Gençlerin çoğunluğunu oluşturduğu toplantıda sivil toplum kuruluşlarının önemi vurgulandı. Gençliğin toplumlar için bir güç olduğunu ifade eden Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “biz gençlerimizi çok seviyoruz. Onları önemsiyoruz ve onların geleceğe hazırlanmalarını istiyoruz. Ülkemizde seçilme yaşını 25’e indirdik, hedef 18 yaş.

 

Gençlik ve Spor Bakanlığımızın yatırım ve çalışmaları ile özellikle de açtığımız gençlik merkezleri ve değişik imkanlarla önemli adımlar attık.

 

Sizlerin de buralarda önceliğiniz çocuklarımız ve gençlerimiz olmalı. Biliyorum ki siz, buralara onlar için geldiniz; onların okuması ve iyi yetişmesi sizler için de ülkemiz için de çok önemli. Onların inançlarımızı ve değerlerimizi koruyarak yetişmeleri çok önemli.

 

Gençlerimiz için de, bugün ziyaretini bulunduğumuz mekânlardan ve siz büyüklerinden feyiz almaları, dillerini çok iyi öğrenmeleri, dinlerini iyi yaşamaları büyük önem arz etmektedir. Bunun için büyükler olarak tüm bu imkanları sağlayacak fırsatları gençlerimize sunmak bir vazifedir.

 

Unutmayalım bütün tuzaklar çocuklar ve gençler üzerine kurulmaktadır, bu oyunları bozmalıyız. Çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkmalıyız” dedi. 

Please follow and like us:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+
http://www.yalovacevre.com/2014/01/milletvekili-coskuna-coskulu-karsilama">
YOUTUBE