YALOVA ATATÜRK VE ÇOCUK MÜZESİ

Spread the love

YALOVA ATATÜRK VE ÇOCUK MÜZESİ

Tigem Atatürk Köşkü’nün restorasyonu ile ilgili açıklamada bulunan Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal ULUSOY, “Tarihi binanın Atatürk ve Çocuk Müzesi konusuyla teşhir ve tanzim edilerek, hizmete açılması planlanmaktadır”. Dedi.

Ulusoy’un  açıklaması aynen aşağıdadır.

Korunması gerekli kültür varlığı olarak tescilli Tigem Atatürk Köşkü’nün restorasyonu Yalova Valiliği İl Özel İdaresi uhdesinde kültür varlıkları fonundaki hesapta toplanan bütçeyle yaptırılarak tamamlanmıştır. Söz konusu tarihi bina Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile yapılmış olan protokol çerçevesinde Valiliğimize tahsis edilmiştir.

Tarihi binanın Atatürk ve Çocuk Müzesi konusuyla teşhir ve tanzim edilerek, hizmete açılması planlanmaktadır. Müzede Atatürk’ün Yalova’lı Sığırtmaç Mustafa’yla geçen hikâyesi, ülkemizin geleceğini çocuklara emanet eden yüce önder Atatürk’ün yaşamında çocuk sevgisi, manevi evlatları konularını kapsayacak şekilde dijital, mekanik ve interaktif tasarımlar ile ziyaretçiler ve özellikle çocukların Atatürk’ü yeniden keşfetmeleri düşünülmektedir.

Müze’nin hedef kitlesi anaokulu ve ilköğretim çağı öğrencileri olarak belirlenmiş olup, aynı zamanda ailelerinde rahatlıkla gezebilecekleri bir müze ortamı yaratılacaktır. Binanın çevresinde yeşil alanda uygun mevsimlerde kullanılmak üzere açık hava bilgi oyunları geliştirilecektir. Çalışmalar devam etmektedir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.