GÖKÇE BARAJI’NDA SU BİTMEK ÜZERE

GÖKÇE BARAJI’NDA SU BİTMEK ÜZERE VE

SU KULLANIMI SINIRLANMALIDIR…

 

 

Gördüğümüz en kurak, yağışsız geçen kışı yaşıyoruz. Bölgemizdeki barajlarda su dip seviyelerine indi..

 

Gökçe Barajı’nda da su seviyesi alarm düzeyine inmiştir. Bu gidişle, yağmur yağmazsa bir ay içinde su tamamen de tükenebilir. Henüz dip suyu verilmeye başlanmadı ama eli kulağında, yakında çeşmelerimizden ağır kokulu su gelmeye başlarsa, anlayalım ki, barajda artık dip suyu kullanılmaya başlanmıştır.

 

Baraj, Yalova merkez dâhil, çokça yerleşim yerinin kullanım suyu ihtiyacını karşılamaktadır.

 

Kamuoyunda da tartışılmaya başlandı, Barajımızdan tankerlere su satışı yapılıyor. Sadece tankerlere mi? Bölgemizde Aksa ve benzeri bazı sanayi kuruluşları da barajın şebeke suyundan yararlanmaktadırlar.

 

Önümüzdeki iki aylık sürede yağışların olup olmayacağı, olacaksa da ne düzeyde gerçekleşeceği belirsizliğini korumaktadır…

 

Bu durumda, hem tankerlere su satışı durdurulmalıdır, hem de sanayi tesislerine su verilmemelidir. Zaten söz konusu sanayi kuruluşlarının derin kuyulardan su çekme olanakları var ve su ihtiyaçlarının tümünü bu şekilde – normale dönene kadar – karşılamaları gerekir.

 

Ayrıca, iklim değişikliği ciddi boyutlarda sonuçlar ortaya çıkartmaya başladığı için, Gökçe Barajı’nın planlanmış ikizinin bir an önce yapımına başlanması gerekmektedir. Bu zaman zarfında da, mevcut su kaynaklarının kamusal ihtiyaçlar düşünülerek kullanımı akılcı ve bilimsel ölçütlerle yürütülmeli, yerel bir su yönetimi planı yapılarak yürürlüğe konulmalıdır.

 

Aynı nedenlerle, Gökçe Barajı ve çevresinde imar hareketlerine izin verilmemeli, barajın su toplama havzasındaki orman alanı da acilen ve bütünüyle koruma kapsamına alınmalıdır.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur…

 

Arif EKİM

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.