Erkek şiddeti ile öldüler, fidanlarda can buldular

 

Çankaya’da AK Parti Belediye Başkan Adayı Barış Aydın, 2012 yılından beri erkek şiddetine kurban olan 403 kadının isimlerinin yer aldığı “Fidanlarla Yaşatılan Kadınlar ve Barış Ormanı” kurdu

Barış Aydın: “Çoğu hayatının baharında aramızdan ayrılan gencecik fidanlar, isimlerini taşıyan fidanlarla gelecek nesillerimize sağlıklı yaşam imkanı verecek”

Çankaya'da AK Parti Belediye Başkan Adayı Barış Aydın, 2012 yılından beri erkek şiddetine kurban olan 403 kadının isimlerinin yer aldığı “Fidanlarla Yaşatılan Kadınlar ve Barış Ormanı" kurdu
Çankaya’da AK Parti Belediye Başkan Adayı Barış Aydın, 2012 yılından beri erkek şiddetine kurban olan 403 kadının isimlerinin yer aldığı “Fidanlarla Yaşatılan Kadınlar ve Barış Ormanı” kurdu

Baris-Aydin-fidan-dikimi-(5)-web6

Ankara – Çankaya’da AK Parti Belediye Başkan Adayı Barış Aydın, 2012 yılından beri erkek şiddetine kurban olan 403 kadının isimlerinin yer aldığı “Fidanlarla Yaşatılan Kadınlar ve Barış Ormanı” kurdu.

Barış Aydın, kadınlarımızın tarih boyunca her zaman dik duruş sergilediğini, diğer ülke kadınlarından “daha anne”, “daha bağlı eş”, “daha çok sahiplenen”, “daha çok önemseyen”, “ilgili”, “vefakar” özelliği ile öne çıktığını kaydetti.

Aydın, iyi eş, iyi anne olmanın yanında iş yaşamında da başarılarıyla kendini gösteren kadınların, eşleri tarafından el üstünde tutulması gerekirken, şiddet sonrası ölüm haberleri ile her defasında sarsıldığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Gerek iş yaşamımda gerek STK’lardaki görevim sırasında kadınlara her zaman pozitif ayrımcılık yaptım. Onlar bizi dünyaya getiren annelerimiz, canımız kadar sevdiğimiz eşlerimiz, yoldaşımız bacılarımız. Durum böyleyken kadına nasıl el kalkar anlamakta zorluk çekiyorum. Hükümetimizin bu alandaki başarılı çalışmalarını Çankaya Belediyesi’ni devraldığımızda yerel yönetim kapsamında da sürdüreceğiz. Onların her zaman yanında olacağız.”

Aydın, yaptıkları araştırmaya göre 2012 yılı başından beri 403 kadının erkek şiddeti sonrası hayatını kaybettiğini belirlediklerini belirterek, “Hayatını kaybeden bu kadınlarımızın isimlerinin yer aldığı tabelaları astığımız fidanlar, onların halen aramızda olduğunu göstermek için. Bugün toprakla buluşan fidanlar büyüyecek, oksijen kaynağı olacak. Çoğu hayatının baharında aramızdan ayrılan gencecik fidanlar, isimlerini taşıyan fidanlarla gelecek nesillerimize sağlıklı yaşam imkanı verecek.”

-“Zayıf erkek karısını döver”-

Fidan dikim törenine katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek de kadına uygulanan şiddeti kınadıklarını belirterek, “Kadını zayıf erkek döver. Aslında son dönemde kadınımızda bu konuda oldukça bilinçlendi. Arıyorlar, yardım istiyorlar. Bu bilinç artmalı” dedi.

Nevin Gökçek, kendisine ayrılan fidanda 16 yaşındaki Osmaniyeli genç bir kadının tabelasını görünce de duygulu anlar yaşadı. Hayatlarının baharında yaşamlarını yitiren kadınların kendisinde derin üzüntü yaşattığını vurgulayan Gökçek, “Bu şiddet artık dursun” diye konuştu.

Barış Aydın ve beraberindekiler daha sonra Keklikpınarı/Dikmen’de oluşturulan  “Fidanlarla Yaşatılan Kadınlar ve Barış Ormanı”na 403 adet fidan dikimi yaptı.

Please follow and like us:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Facebook
Facebook
Instagram
Google+
Google+
http://www.yalovacevre.com/2014/03/erkek-siddeti-ile-olduler-fidanlarda-can-buldular">
YOUTUBE