Zeki Ertürk ABD’de yapılan Tv programına Yalova’dan katıldı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yalova Şube Başkanı Zeki Ertürk, son günlerde Kırım’da yaşanan olaylar nedeni ile ABD’deki Kırım Tatar Türkleri’nin durumunun tartışıldığı “Kırım Meydanı” adlı canlı televizyon programına Yalova’dan katılarak görüşlerini bildirdi.

Amerika’da yaşayan Yalovalı Reklamcı Faruk Acar’ın bu yıl ABD’de kurduğu 75. kanaldan yayın yapan TurkishChannel adlı Türk televizyonunun hazırladığı açık oturumda “canlı telefon” bağlantılarının da yapıldığı programa ayrıca; Türkiye’den Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Ankara Genel Merkez’inden 2. Başkan Namık Kemal Bayar, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şube Başkanı Celal İçten, ATAA (Türk Amerikan Dernekleri Assamblesi) eski Başkanı Ergün Kırlıkovalı katıldı.

Kırım Türkleri Amerika Birliği Derneği’nin Brooklyn, New York’taki binasından “canlı” olarak yayınlanan açık oturuma konuşmacı olarak Kırım Tatar Milli Meclisi ABD Resmi Temsilcisi Ayla Bakkallı, merkezi Washington’da bulunan Crimean Tatar Research and Information Center’dan Mübeyyin Altan, Kırım Türkleri Amerika Birliği Derneği Başkanı Naci Tozer, eski başkanlardan Rüstem Borluca, Kemal Kürün, İlker Altaylı ve Amerika’da yaşayan Kırım Türkleri de izleyici olarak katıldı.

Yaklaşık 5 saat süren ve sabaha kadar süren programa canlı telefon bağlantısı ile katılan Türkiye’deki Kırım Türkleri Kültür ve
Yardımlaşma Dernekleri Şube Başkanları Kırım’da son günlerde yaşananlara karşı Türkiye’de yaptıkları çalışmaları anlattılar. Amerika’da yaşayan Kırımlıların da “anavatanları” için yaptıkları çalışmaları takip ettiklerini belirten şube başkanları Türkiye’deki Kırımlıların
memnuniyetlerini dile getirdiler.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yalova Şube Başkanı Zeki Ertürk’de sabaha karşı katıldığı “canlı” yayında Yalova ve çevresinde dernek olarak Kırım sorunu hakkında faaliyetlerini ve diğer derneklerle ortak yürüttükleri eylem çalışmaları anlattı. Zeki Ertürk ayrıca geçtiğimiz hafta T.C. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’da “acil” olarak topladığı Türkiye’deki tüm Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneklerinin şube Başkanları ile yaptığı toplantı hakkında da bilgi verdi. 

Zeki_Erturk_Canli_yayin-1-

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.