19 MAYIS MESAJLARI

Spread the love

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA VE GENÇLİK SPOR BAYRAMI MESAJLARI

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin ORAL’ın Mesajı

 

 

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlar, Başta Gazi Mustafa Kemal

Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi

saygı ile anıyoruz.”

 

 

AK Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yakup KOÇAL’ın Mesajı

AK Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Yakup Koçal, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla mesaj yayınladı. Soma’da yaşanan üzücü olaydan dolayı ülke olarak bu yıl buruk bir bayram yaşadığımızı dile getiren Koçal, mesajında şu ifadelere yer verdi;

 “19 Mayıs 1919 günü Samsun’dan yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde adımları atılan Türkiye Cumhuriyeti’ni daha yükseklere taşımak, çok çalışmak, bizden sonraki nesillere en güzel şekilde teslim etmek en büyük görevimizdir. Bizden sonra bu görevi yürütecek, ülkemizin hızla ilerlemesine katkı ve emek sağlayacaklar ise gençlerimizdir. Siz değerli gençlerimiz, ülkemizin en büyük gücüdür. Bu sebeple 19 Mayıs, gençlerimize armağan edilmiş kıymetli bir gündür. Tarihini bilen, özüne sahip çıkan ve bunu nesilden nesile aktarmayı başaran milletler, tarihin sonuna kadar var olmayı başaran milletler olmuşlardır. Bu sene Soma’da yaşanan üzücü olaydan dolayı coşkuyla kutlayamayacak olsak da 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 95.yıldönümüne ulaşmanın sevinci içerisindeyiz. Bu duygu ve düşüncelerle ülkemizin istikbalini omuzlarında taşıyan siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, tüm halkımızı sevgi ve saygıyla selamlıyorum”

MHP İL BAŞKANI HASAN TOPÇULARIN 19 MAYIS GEÇLİK VE SPOR BAYRAMI İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

 

19 Mayıs 1919, aziz vatanımızın işgal ve istilaya uğradığı bir dönemde milliyetçi kahramanların her türlü imkânsızlık içinde, sadece büyük Türk milletinin asaletinden doğan manevi kudretine inanarak mücadeleyi başlattıkları günün adıdır. 
 
Bu tarih, Türk milletinin bağımsız yaşama iradesini ortaya koyduğu bir başlangıç; fikir ve karar sahibi Atatürk’ün milli mücadele hedefine giden yoldaki ilk adım, Türk milletinin geleceğine, çağın akışına yön ve şekil veren tarihi bir dönüm noktasıdır. 
 
1919 tarihinde ülkemizin içinde bulunduğu durumun bir kader olmadığını haykırarak “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararının kurtaracağına” inanan Atatürk, Samsun’dan başlayarak tüm Anadolu’ya ve insanlarımıza yansıyan ve yayılan bir kutlu mücadeleyi başlatmıştır. 
 
Umutların tükenip teslimiyet ve aczin kural haline geldiği bir zamanda; Türk milletinin birlik ve dayanışma ruhu milliyetçi şuurlarda harekete geçerek bağımsızlık meşalesini yakmış; işgal ve esaret kesin bir şekilde reddedilmiştir.  
 
Samsun’dan başlayan bu şuur ve heyecan Türk milletinin var olma ve yok olma mücadelesinin bir dönüm ve kırılma noktası olması bakımından her zaman hatırlanması, anlaşılması ve yaşatılması gereken büyük bir tarihi olaydır.  
 
Bu kapsamda “millî hâkimiyete dayanan, kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak” üzere yola çıkan kahramanlar 95 yıl önce milletimize biçilmiş esaret kefenini yırtacak kararlılığı ve cesareti göstermişlerdir. 
 
1919 yılında aziz vatanımızın harap ve bitap düştüğü bir ortamda; Türk milletinin sarsılmaz inancıyla kazanılan muhteşem değerlerimizin maalesef bugün yeniden tartışıldığı, pazarlandığı, dışlandığı hazin bir döneme şahit olmaktayız.  
 
İşbirlikçi bir iktidarın gayri milli politikaları sonucunda Türk milletinin geleceği başka merkezlerden kurgulanmaya başlanmış, Türk milletinin birlik ve dirliği tehditlere maruz kalarak; bir arada yaşama iradesi tehlikeye düşmüştür.  
 
Türk milletinin tamamının birlik duygusuyla ortaya çıkardığı milli mücadele ruhunu, millet olma kararlılığını, bir ve bütün olma idealini sorgulayan ve zedeleyen iktidardan kurtulmak artık milli bir görev ve zorunluluk haline gelmiştir. 
 
Samsun’a çıkıldığı tarihteki tehditlerin benzerlerine maruz kaldığımız bugün de, her türlü yıkıcı ve bölücü emellerin karşısındaki en önemli güvencimiz; Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsız geleceğinin teminatı Türk gençliğidir. 
 
Lider ülke Türkiye hedefine ulaşabilmek için öncelikle birlik, beraberlik ve kardeşliğimizi korumak, milli hasletimiz olan yardımlaşma ve dayanışma anlayışımızı diri tutmak; toplumsal huzur ve refahımızı tehlikeye atacak, kavga, tartışma ve kamplaşmalara meydan vermemek şarttır. 

Devleti idare eden hükümetlerin, üstlendikleri bu görevin ve sorumluluğunun bilincinde hareket ederek milletin hassasiyetlerine uygun davranma ve devlet faaliyetlerini bu doğrultuda yönlendirme zorunluluğu vardır.”

Soma’da son derece üzücü ve vehim bir facia yaşanmaktadır  ülkemizin dört bir yanının adeta bir yangın ve matem yerine dönüşmüştür.     Aziz milletimiz, neşede olduğu gibi kederde de ortak hareket ederek bir kez daha birliğini ve bütünlüğünü ispat etmiştir. Soma’da felaketi yaşayan vatandaşlarımızla aynı acıyı paylaşmıştır. Hükümete düşen görev de milletin yüreğinin en derinlerinde hissettiği acıyı anlamak ve buna uygun davranmaktır. Hükümetin görevi, milleti ötekileştirmek, millete küfretmek ve milleti hizaya getirmek,milleti tekme tokat dövmek değildir.  

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs 1919’un 95. yıldönümünde; bayramımızı bir kez daha içtenlikle kutluyor; Atatürk’ü, silah ve dava arkadaşlarını, gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle anıyor. Soma’da hayatını kaybedenlere bir kez daha Yüce Allah’tan rahmet, yaralılara geçmiş olsun diyoruz.”

 

CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Vefa SALMAN’ın Mesajı

“19 Mayıs inancın adıdır”

CHP Yalova Belediye Başkan Adayı Vefa Salman 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Salman mesajında şunları dile getirdi:

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı, genci ve yaşlısıyla, birlik ve dayanışma içinde, gururlu ancak bu kez Soma’da yaşanan ve çok sayıda madenci kardeşimizin hayatını kaybetmesi neden olan maden kazası dolayısıyla buruk bir biçimde kutluyoruz.

Değerli Yalovalılar; 19 Mayıs, Türk Ulusu’nu aydınlığa kavuşturan, Cumhuriyet’le buluşturan bir dönüm noktasıdır. Ulusunun yurt sevgisini, bağımsızlığı ve onuru için neler yapabileceğini, parlak geçmişini çok iyi bilen Yüce Atatürk, tüm gücünü ve desteğini ulusundan alarak, 19 Mayıs 1919’da kurtuluş sürecini başlatmıştır. 
19 Mayıs, Türk Ulusu’nun bağımsızlık ve özgürlük umutlarının inanca dönüştüğü, ulusal değerlerin yeşerdiği, kurtuluş ateşinin yakıldığı gündür. 19 Mayıs, bağımsızlığa, aydınlığa ve geleceğe olan inancın adıdır. 
Yüce Atatürk Samsun’a çıkarken, ulusal birliği sağlayarak ülkesinin kurtuluşunu ve ardından yeni, çağdaş bir devletin kurulmasını amaçlamış, bu amacını bağımsızlığa yürekten inanan ulusumuzla gerçekleştirmeyi tasarlamıştır. 

Sevgili gençler; aydınlık yarınlar için bende, tıpkı Atatürk gibi sizlere çok güveniyorum. Türk gençliğini demokrasiyi özümsemiş, evrenselliği yakalamış, tarihini ve öz değerlerini iyi bilen, bilimin ve aklın üstünlüğünü benimseyen, eleştirel düşünce sistemine sahip, bilgiye önem veren, üretken, ileri görüşlü, düşünceye saygılı, sorunlara duyarlı, Türkçe’yi doğru kullanan, okuyan ve araştıran çağdaş bireyler olarak görmek beni daha da umutlandırıyor. 
Çağdaş dünyanın katılımcı bireyleri olarak, dogmalardan uzaklaşıp, düşüncenizi özgürleştirerek bilinçlenmeli, yönlendirmelerden ve baskılardan etkilenmeden her zaman çağdaş olanı ve en iyisini aramalı, hayal gücünüzü ve yaratacılığınızı geliştirmelisiniz. Yüce Atatürk’ün belirlediği çağdaş uygarlık düzeyine ulaşılması sürecinde en büyük gücümüz sizlersiniz. Yalova’nın, ülkemizin ve insanlığın umudu ve mutlu yarınların güvencesisiniz. Sizinde bu kutsal görevde kılavuzunuz Atatürk’ün Gençliğe hitabesi olmalıdır.

İnsanlığın özlemini duyduğu, savaşların yaşanmadığı, barışın, sevginin, kardeşliğin ve hoşgörünün egemen olduğu mutlu bir dünyaya, sizler öncülük edeceksiniz. Sizlere güveniyorum. Yarınlarımız sizlerin çabalarıyla daha da güzel olacak.

Son olarak, başta Yüce Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve sevgiyle anıyor, tüm Değerli Yalovalılar’ın bayramını kutluyorum.”

 

  

 AK Parti Yalova Milletvekili Temel COŞKUN’un Mesajı

 

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, 19 Mayıs 1919 Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

 

‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramının 95. yılını Soma’da meydana gelen maden kazası nedeniyle buruk karşıladık. Milletçe başımız sağ olsun diliyorum’ diyen Yalova Milletvekili Temel Coşkun, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, istiklal mücadelemizin meşalesini tutuşturmak için Samsun’a ayak bastığı 19 Mayıs günü, milli hafızamız için çok önemli bir gündür. İstiklal mücadelemizin sembol günü olan bu günün, istikbalimizin sembolü olan gençlerimize armağan edilmesi, gençlik ve spor bayramı olarak ilan edilmesi de son derece anlamlıdır.

Bir millet, özüne sahip çıkan, tarihini bilen ve benimseyen, geçmişi, kültürü, örf ve adetlerini gelecek nesillere aktarmayı başarabiliyorsa millettir. İşte gençlik, milletlerin devamı, yarınlara teminatıdır. Ülkemiz için değerlendirilmesi gereken büyük bir fırsat olan genç nüfusumuz, geleceğimizin en önemli teminat ve güvencesidir.

19 Mayıs, gençliğe armağan edilmiş bir bayramdır. Çünkü gençlik, gelecektir. Gençlerine değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek, yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe de güvenle bakabilirler. Biz gençliğimize güveniyoruz. Onların da kendilerine inanmalarını ve güvenmelerini istiyoruz. Dinimize, gelenek ve göreneklerine bağlı, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkacak gençliğimiz; çok değerli bir mirasın gelecekteki emanetçileri olarak taşıdıkları sorumluluğun bilincinde olmak durumundadırlar. Toplum olarak da millet olarak da gençliğe daha fazla güvenmemiz ve inanmamız, kişisel gelişimleri için özellikle de aileleri olarak daha fazla moral desteği vermemiz gerekmektedir. Aynı zamanda, hızla gelişen çağ ve teknolojide, gençliğe sahip çıkmalı ve onları bu baş döndürücü gelişmelerin zararlarından korumalıyız.

Gençlerimizin sağlıklı gelişim göstermeleri için çaba göstermek, ortak sorumluluğumuzdur. Unutulmamalıdır ki gençlik, bireyin kendini tanıma ve kanıtlama, kimlik kazanma çabalarının yoğunluk kazandığı, yaşama, çevresine, olaylara bakışının biçimlendiği önemli dönemidir. 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Soma Maden Kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailelerinin ve milletimizin başı sağ olsun. Allah daha büyük kazalardan ve afetlerden milletimizi, ülkemizi ve tüm Müslüman âlemini korusun” dedi.

 

 DSP İl Başkanı CEMAL BAYRAM’ın mesajı

19 mayısta SOMAYA UZANAN GENÇ ELLERİ KUTLUYORUM

Soma’da yiten canlar yürekleri dağladı.
Kanımız dondu. Konuşamadık.
Bu bir kaza değil katliamdı.
İnsan yaşamın hiçe sayıldığının bu asırda ayıbıdır.
AKP iktidarının yüz karasıdır. İnsana verdiği değerin aynasıdır.
Soma ile ilgili verilen araştırma önergesini reddederek vebal altında kalınmıştır.

Yürekleri dağlayan bu acı günümüzde gençleri orada görmek umudum oldu.
Mezarları süsleyen çiçekleri göz yaşları gibiydi.
O göz yaşları gözümde yangına su sıkıyordu.
Bir yandan çevre de temizlik yaparken diğer yandan evladını kaybedenlere evlat gibiydiler. Mezarlar canlanıyordu sanki.
Gençler orada acının kederin gerçek paylaşımcılarıydı.
Bir öğretmen olarak yeni nesillerden umut doldum.
Onların ellerinde bir Türkiye istiyorum. 19Mayıs Gençlik ve Spor bayramında gençlerimizle onur gurur ve umut duyuyorum.

 

Liberal Demokrat Parti Yalova Belediye Başkan Adayı Sezer SEVİNÇLER’in Mesajı

 

İlk önce Soma’da ekmeği için çalışırken hayatını kaybeden tüm emekçilere Allah’tan Rahmet, yakınlarına sabırlar dilerim. Yasımız sürüyor, ne unutacağız nede unutturmayacağız.

 

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın milletçe haklı gurur ve mutluluğunu yaşadığımız bu özel günde; vatan ve millet uğruna büyük fedakarlıklar göstererek bizlere bağımsız ve özgür bir ülke bırakan başta Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bütün şehitlerimize ve ebediyete intikal etmiş gazilerimize şükranlarımı sunar, Atatürk’ün büyük güven duyduğu gençlerimize ülkemizin kalkınması ve ilerlemesi için yapmış oldukları çalışmalarda üstün başarılar dilerim.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.