“AKILLI İNTERNET” PROJESİ İLE DAHA SOSYAL BİREYLERE

Spread the love

Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Kurumları Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencilerinden Tuğba SARIKADILAR ve Ümit ÖZŞERBETÇİ, bir sosyal sorumluluk projesine daha imza attılar. ‘Akıllı İnternet Projesi’ Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Kurumları Yönetimi Yüksek Lisans Öğrencilerinin Sosyal Girişimcilik Dersi kapsamında gerçekleştirdikleri, internetin doğru, etkin, verimli kullanımı amacından yola çıkarak, akıllı internet kullanımı konusunda, öğrenci-aile-öğretmen üçgeninde farkındalık yaratmak ve internet bağımlılığının önüne geçmek için oluşturulan bir sosyal sorumluluk projesidir. 

 

AKILLI-İNTERNET-3

 

         ‘Akıllı İnternet Projesi’ ile;İnternetteki fırsat ve tehditler, Dijital dünyada karşlaşılabilecek riskler, İnternetin kullanım süresi, İnternet bağımlılığı, Aşırı internet nedeniyle dijital demans septomu yaşanarak unutkanlık ve konsantrasyon kaybı, FOMO (Fear of Missing Out) – ‘Gelişmeleri Kaçırma Korkusu’ gibi konularda, Uzman Psikolog Berna ÖZER eşliğinde Psikodrama yöntemi ile öğrenci-veli-öğretmen üçgeninde eğitimler verilerek akıllı internet kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmıştır.

 

AKILLI-İNTERNET-2

 

        Projenin yürütücüleri Yalova Üniversitesi Sosyal Hizmet Kurumları Yönetimi Yüksek Lisans öğrencileri Tuğba SARIKADILAR ve Ümit ÖZŞERBETÇİ, ‘Akıllı İnternet Projesi’ hakkında şunları söyledi:

 

 

        ”Çağımızın en güçlü kitle iletişim araçlarından İnternet, bilgilendirme, haberleşme, eğitim ve eğlence işlevi ile hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. İnternet kullanımı, yetişkinler ve özellikle çocuklar arasında hızla yaygınlaşırken, internetin akıllı bir şekilde kullanılması geleceğimiz açısından önemli bir kazanım olacaktır. Bu projeyi hayata geçirirken, büyük- küçük hepimizin karşı karşıya kaldığı internetteki riskler, internet bağımlılığı ve son zamanlarda en çok Z kuşağını ve erkekleri etkileyen FOMO bizim çıkış noktamız olmuştur. Uzman psikoloğumuz eşliğinde, eylem-spontanlık ve yaratıcılık üzerine kurulu bir yöntem olan Psikodrama yöntemi ile vereceğimiz eğitimlerle öğrenci-öğretmen-veli üçgeninde akıllı intenet kullanımı ile ilgili toplumsal farkındalık yaratmayı amaçladık. Ayrıca, projeyi gerçekleştirdiğimiz pilot okullarımızda Akıllı İnternet Klübü kurulmasını sağlayarak projemizi sürdürülebilir kılıyoruz. ‘Akıllı İnternet Projesi’ ile; zamanı daha etkin kullanan, aile içersinde birbirlerine daha çok zaman ayıran, internet kullanım süresinin farkında olan, internetin sağlık açısından oluşabilecek risk ve tehditlerini en aza indirgeyen, internetin bireyleri, yabancılaştırmadan, toplumdan soyutlamadan, interneti daha sosyal ve etkin bir iletişim aracı olarak kullanan bilinçli bireyler oluşturmayı amaçlıyoruz. Proje sunumumuz 21 Mayıs 2014 Çarşamba günü, öğrenciler için saat 14:30’da,  öğretmen-veliler için saat 19:00’da Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecektir. Tüm Yalova halkı davetlidir. Proje paydaşlarımız olan Yalova Gelişim Tiyatrosu’na, Özel Yalova Hastanesi’ne, Bahçeşehir Koleji’ne, Kartopu Anaokulu’na, projeye katkılarından dolayı teşekkür ederiz.”

 

AKILLI-İNTERNET-broşür

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.