SOMA’DA BİLANÇO AĞIRLAŞIYOR RESMİ RAKAM 299’A ÇIKTI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’daki maden faciasında ölenlerin sayısının 298’e çıktığını söyledi. 14 madencinin daha bedenine ulaşıldığını belirten Bakan Yıldız, “2 ya da 3 işçiye daha ulaşmayı bekliyoruz” dedi.

Soma’daki maden faciasında bilanço giderek ağırlaşıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akşam saatlerinde yaptığı açıklamada birinci blokta 8 işçiye ulaşıldığını bildirmişti.

Bakan Yıldız, gece yarısı yaptığı açıklamada ise facianın meydana geldiği maden ocağında yapılan çalışmalar sonucunda iki bloğa da ulaşıldığını ve 14 işçinin yerinin tespit edildiğini söyledi.

Yıldız, tespit edilen 14 işçiden 6’sının dışarı çıkarıldığını kaydetti.

Şu ana kadar madenden 290 işçiyi çıkardıklarını belirten Yıldız, tespit edilenlerle beraber 298 işçiye ulaşıldığını, en az 2 veya 3 işçiye daha ulaşılmaya çalışıldığını ifade etti.

Ocakta yangın nedeniyle girilemeyen iki bloğa ulaşıldığını belirten Yıldız, şöyle konuştu:

“284 işçimiz hayatını kaybetmişti ve onlar birinin haricinde de ailelerine teslim edilmişti. Arkadaşlarımızın yaptığı son tespitlerde 14 işçimiz daha tespit edildi. 6 işçimiz dışarı çıkartıldı. İşçilerin cenazeleri bugün farklı bir uygulamayla beraber Akhisar Devlet Hastanesi morguna hem otopsi amaçlı hem de orada muhafaza etmek açısından gönderildiler. En az 2 veya 3 işçimize de ulaşmayı bekliyoruz. Sabaha kadar bu çalışmaların önemli bir bölümünü tamamlamayı planlıyoruz.

Tespit etmiş olduklarımızla birlikte 298 işçimize ulaştık ancak en az 2-3 işçimizin daha içeride olduğunu tahmin ediyoruz. Ailelerin bize ulaştırdıkları sayı bunu gösteriyor. Şu anda 284+6, 290 işçimiz maden dışına çıkarılmış ve ailelerine teslim edilmek üzere de gerekli otopsi raporları da düzenlenmiş olacak.

Son çıkarılan işçiler 1600-1700 metrede bulundu çıkış noktasına göre. Birinci blok tamamen bitirilmiş oldu. İkinci blokta aramalar devam ediyor. Dediğim gibi 2 veya 3 tespitten sonra gerçek rakamlarımıza ulaşmış olacağız. Bütün bu işlemleri bitirdikten sonra maden ocağının tamamı tekrar tamamen aranacak ve aile başvurularıyla karşılaştırılacak.”

BİRİNCİ BLOKTAN 8 KİŞİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, akşam saatlerinde gazetecilere yaptığı açıklamada, madendeki aramanın aralıksız sürdüğünü söyledi.

Yangın söndürme faaliyetlerinin tamamlanmasıyla işçilere daha hızlı ulaşmanın mümkün olabildiğini söyleyen Taner Yıldız, şöyle konuştu:

“Yangın söndürme faaliyetleri bittikten sonra önemli ölçüde rahatlayacağımızı ve işçilere daha hızlı ulaşacağımızı söylemiştik. Hamdolsun söylediğimiz gibi oldu, mahçup olmadık. İki blok var, birincisinde 8 işçimiz tespit edildi. Onlar şimdi dışarı alınıyor. Mesafe 2 kilometre civarında. Dolayısıyla biraz sürecek. İnşallah kazasız belasız kurtarma ekipleri onları çıkarırsa o bölüme geçecekler.”

Çalışmaların kesintisiz sürdüğünü ifade eden Yıldız, “Sabah 4-5-6 hızlıca bu işi yapmamız lazım. Buradan Akhisar’daki hastaneye geçiyor. Gece gündüz demeden uğraşıyoruz, ailelerimizin o halini görünce nasıl kayıtsız kalacaksın, bütün arkadaşlarımız da öyle davranıyor çalışanlar ailelerin o yapısını görüyorlar orada uğraşmaktan başka gayret etmekten başka bize bir şey kalmıyor” dedi.

SON DAKİKA

Enerji Bakanı Taner Yıldız, ocakta en fazla 3 işçinin daha olabileceğini arkadaşlarımızla değerlendirdik
taner-yıldız-soma-17-mayıs-2014-açıklaması
Bakan Yıldız, maden ocağında önceki yangından bağımsız olarak başka bir noktada yarım saat 45 dakika önce yangın başladığını da bildirdi.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız: 15 işçimizi daha dışarı çıkarmış olduk.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız: Maden ocağında denetime ve kontrole ihtiyaç var.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız: Maden ocağındaki yangını söndürmeden içerideki 3 arkadaşımız için bir şey yapamayız.

 

Enerji Bakanı Taner Yıldız, maden ocağında hayatını kaybeden işçilerimizin sayısı 299’a yükseldi. Madende en fazla 3 işçimiz var. Amacımız işçi kardeşlerimizin tamamının cenazelerini bugün itibariyle ailelerine teslim etmek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.