BSG’DEN SELAM ABALI BEN DOSTUM

2013 yılında resmiyet kazanıp geçtiğimiz yıl Haziran ayında ‘Her Yol Paris’ isimli oyunlarıyla Yalova sahnelerine merhaba diyen ve yaz mevsimini festival ve turnelerle yoğun şekilde geçirdikten sonra Yetenek Sizsiniz Türkiye’ye yeniden katılan BSG, Yalova sahnelerine yepyeni bir oyunla çıkmaya hazırlanıyor.

 

Yetenek Sizsiniz Türkiye’de finale kadar yükselerek elde edilmesi güç bir başarının altına imza atan BSG, geçtiğimiz Mart ayında birinci yaşını kutladıktan sonra kadro genişletme çalışmalarına başlayıp “BSG Akademi” oluşturduktan sonra yeni oyun çalışmalarına hız kazandırdı. Bu çalışmalar neticesini verdi ve Yalova sahneleri, yeni bir oyunla daha tanışıyor.

 

Cihad Keskin tarafından yazılıp yönetilen ‘Selam Abalı Ben Dostum’ isimli oyunla sahneye çıkmaya hazırlanan ekibin çok heyecanlı olduğunu dile getiren Keskin, “Yalova’daki kültür sanat anlayışına yeni bir soluk getirmek için elimizden geldiğince çaba sarf ediyoruz. Ekip olarak çok emek verdiğimiz bir oyunu sahnelemek bizim için de çok heyecan verici bir hadise. Kurulduğumuz günden bu yana oynadığımız tüm oyunlar kendi kalemimizden çıktı, bundan sonra da sahnelerimizin çok büyük kısmı bu şekilde devam edecek. Yalova’da yazarlık anlamında da bir ivme göstermeye çabalıyoruz ve seyircilerimizin tepkileriyle birlikte ne kadar doğru ve güzel bir yolda ilerlediğimizi fark ediyoruz.” ifadelerini kullanırken, “Selam Abalı Ben Dostum, yazımını 2009 yılında tamamladığım ve ilk olarak Sakarya’da sahnelenen bir oyun. Fakat Yalova’daki sahnelenişi ilkinden epey farklı olacak. BSG ailesinin metni kanıksamasıyla birlikte ortaya çıkan düzenlemeler seyirciye çok keyifli anlar yaşatacak.” dedi.

 

İçerisinde çeşitli toplumsal göndermeler barındıran 2 perdelik trajikomik yarı müzikal bir tiyatro oyunu olan Selam Abalı Ben Dostum’un ilk perdesinde, oyunun konu olarak ele aldığı Şimşek ailesinin, her ailenin yaşaması kuvvetle muhtemel olan sorunlarını mizahi abartı sınırları dahilinde işlendiğini, ikinci perdede ise işlerin biraz daha trajik bir hale dönüştüğünü söyleyen oyuncular, “Güleriz ağlanacak halimize cinsinden öğelerle bezenmiş olan ikinci perdede, ilk perdeyle bağlantılı olarak Şimşek ailesinin ev dışında yaşadığı kimi sorunlar ele alınıyor. Sahneleyeceğimiz oyun, bu anlamda, doğruyla yanlış arasındaki ince çizgiyi sorgulayan, bireyler arasındaki anlaşmazlıkların, aslında ne kadar küçük ve önemsiz detaylar olduğunu söyleyip güçlü olma arzusunun insana neler yaptırabileceğinin altını çizip tüm bunların ışığında iyi niyetin ne derece suistimal edilebileceğini eleştirel ve trajik bir şekilde inceliyor.” dedi.

 

25 HAZİRAN’DA SAHNEDE

 

Ekibin yazarı ve yönetmeni Cihad Keskin, “Tüm tiyatro severleri, yanımızda görmekten mutluluk duyacağız, herkesi o akşam salonda görmek istiyoruz” şeklinde konuşurken, Cihad Keskin, Özge Egül, Feyza Nur Keskin, Eyüp Akyol, Volkan Solak, Gökçen Penekli, Neslihan Solak, Buğrahan Haydaroğlu, Merve Özmert, Emre Solak, Suay Bayar, Sercan Soydan, Burak Ceryan, Melisa Yılmaz,Yakup Yılmaz ve Burak Bozdoğan’ın görev alacağı, 2 saat 40 dakika süren ‘Selam Abalı Ben Dostum’ isimli oyunun ilk gösteriminin 25 Haziran 2014 Çarşamba akşamı saat 19.00’da Yalova Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nde yapılacağını belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.