İŞLETMECİLİK TARİHİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Anasayfa Kültür Sanat 04 Haziran 2014 567 Okunma
İŞLETMECİLİK TARİHİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

Ülkemizde giderek artan yoğunlukta ilgi çeken konulardan birisi olan “İşletme Tarihi” alanında Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü, YÜGİM ve Halil İnalcık Osmanlı Tarihi Araştırmaları Enstitüsü tarafından İşletmecilik Tarihi Çalıştayı düzenlendi. 02 Haziran 2014 Pazartesi günü Termal/Çınar Otel’de düzenlenen çalıştaya Glasgow Üniversitesi İşletme Tarihi Profesörü ve Avrupa İşletme Tarihi Birliği Başkanı Ray Stokes, Sabancı Üniversitesi Yönetim Profesörü Behlül Üsdiken ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Seven Ağır konuşmacı olarak katıldı.

Glasgow Üniversitesi İşletme Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ray Stokes “Dünyada ve Avrupa’da İşletme Tarihi Çalışmalarının Görünümü” hakkındaki konuşmasında Türkiye ve benzeri ülkelerde bu alana ilişkin bir çok özgün çalışma konusu üretilebileceğini vurgularken, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seven Ağır “Türkiye’de İktisat Tarihi çalışmalarına İlişkin Birikim” konulu bir sunum gerçekleştirerek bugüne kadar yapılan akademik çalışmaları çeşitli temalar altında özetledi ve işletme tarihi alanındaki potansiyeli tanımladı. Türkiye’de yönetim ve yönetim tarihi konusunda çalışmaları bulunan Sabancı Üniversitesi Yönetim Profesörü Behlül Üsdiken ise “Türkiye Bağlamında İşletmecilik/Yönetim Tarihi Çalışmak” başlığı altında bilgi birikimini ve ilginç kişisel araştırma tecrübelerini dinleyicilerle paylaştı. Çalıştayı düzenleyen Yalova Üniversitesi İşletme Bölümü adına Doç. Dr. Mustafa KURT, Osmanlı Devleti’nin ürettiği zengin ekonomik kurumlar mirasına rağmen ülkemizde işletme tarihi alanında yapılan çalışmaların çok sınırlı olduğuna dikkat çekerek, bölüm olarak bu alanda araştırma ve seminerler düzenlemeye devam edeceklerini dile getirdi. 20 farklı üniversiteden 43 akademisyen dinleyici olarak katıldığı etkinliğe Karaköy Güllüoğlu sponsor olarak destek verdi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

74978e3b3f6e01292b82b4c8b5fff9db
2008-2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları çevre gazetesi ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
Portal Teması : Wptr.Co