ÇOŞKUN “BELEDİYE BAŞKANIN ZAMANI AZALMAKTADIR”

Spread the love

AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, Yalova’da ki su kesintisinden sorumlu tutup, “Beceriksizlik” olarak nitelemede bulunan CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’ye ildeki susuzluğu 1 hafta içerisinde sonlandırmayı taahhüt etmeleri halinde Yeşil Körfez Su Birliği Başkanlığını hemen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a devredebileceklerini söyledi. Coşkun, “Bunların bastığı yerde ot bitmiyor. Kasayı dolu teslim etsen bitirirler, barajları dolu teslim etsen kuruturlar” dedi.

 

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin, “Yalova’da ki susuzluğun sorumlusu AKP’dir” sözlerinin yankıları sürüyor. Bu konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun, CHP’li İnce’ye bir de çağrıda bulundu. Yeşil Körfez Su Birliği Başkanlığı görevini hemen Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman’a devredebileceğini dile getiren Coşkun, ” Talihsiz açıklamalarında sarf ettiği kendisine yakışır ifadelerin hiçbirisi halkımızın mağduriyetine ne bir deva olabilmiştir, ne de yapılan çalışmalara katkı olacak niteliktedir. Hani bir laf vardır yavuz hırsız ev sahibini bastırır derler. İnsan konuşurken biraz düşünür! Sıkılmadan, utanmadan konuşuyor. Bunlar hep muhalefet olmaya alışık ya! Yalova’da yerel idarenin, belediyenin kendilerinde olduğunda farkında bile değiller. Yerel sorumluluklardan bihaber, belediyede iktidarda olmasına rağmen muhalefet gibi konuşuyor. Biri bunlara hatırlatmalı Yalova’da belediyeyi aldınız demeli. Aldık ama susuz kalacağımızı bilmiyorduk, borçların olduğunu bilmiyorduk diyecekler herhalde. Biz, ilimizin sorunlarına ve ihtiyaçlarına çözüm getirmek için değil, neyi nerede ve nasıl yapabiliriz noktasında bir irade oluşturmak için değil, yeni stratejiler ve çözüm önerileri getirmek için değil; bunlara muhalefet etmek için belediye yönetimine talip olduk diyecek noktaya gelmişler. Hangi durumda ve konumda neyi tartıştıklarına bile bakmadan alışkanlıklarını sürdürüyorlar, sorunları tespit etmek ve çözümlerini bizlerle paylaşmak yerine hala muhalefet tavrında atıyorlar, tutuyorlar, karalıyorlar. Ama milletimiz boş laf değil hizmet bekliyor, icraat istiyor. Yalova halkı belediyeden hizmet bekliyor, su bekliyor.

 

Efendim yeşil körfez su birliğini bize vermediniz yoksa sular akardı, orada para var. Sayın Milletvekili yeşil körfez su birliğini başkanlığını parası için mi istiyorsun yoksa suyu akıtmak için mi? Eğer su sorununu çözecekseniz başkanlığı hemen belediye başkanına veririz. Kaldı ki yeşil körfez su birliği başkanını da belediye meclis üyeleri seçti, neden buna razı olmuyorsun? Yeşil körfez su birliğinin ne yaptığı, ne amaçla kurulduğu masaya yatırılmalıdır. Ama konuyu başka yerlere çekip, işin içinden sıyrılma peşine düşerseniz bu çabanız cevapsız kalmaz. Bu şehrin yönetimi yani su, trafik ve çöp gibi önemli ve başlıca meseleleri size teslim edildi. Sizin bunlarla ilgili projeniz ne” dedi.

 

“Bastıkları yerde Ot Bitmiyor”

 

CHP’ye sert bir dille yüklenen Coşkun açıklamasının devamında ise şu sözlere yer verdi;
” Bunların bastığı yerde ot bitmiyor. Kasayı dolu teslim etsen bitirirler, barajları dolu teslim etsen kuruturlar. Biz de bunlardan boş kasaları alır doldururuz, boş barajları alır doldururuz. Sene 1994 İstanbul’da olduğu gibi çöp şehirleri, susuz şehirleri alır alır yeşertiriz. İnsanımıza yaşam hakkı ve yüksek yaşam standartları sunarız. Ama bugün, sene 2014 ve Yalova susuz! Milletimiz bunlara iktidar falan vermiyor, vermeyi de düşünmüyor. Yoksa bunlar maazallah ülkeyi kurutur.  Sayın Milletvekili su konusu ve diğer sorunlar dahil bu şehrin hangi sorunu ile ilgilendi ki şimdi pişkin pişkin çıkıyor, Yalovalı hemşehrilerimizin sıkıldığı, üzüldüğü ve mağdur olduğu konuyu polemik ve siyaset konusu yapıyor. Susuzluğun sebebi AK Parti diyebiliyor”

 

“Bunlarda Muhalefet Hastalığı Var”

 

Yalova’nın susuzlukla ilgili sıkıntı yaşayacağının çok önceden beri bilindiğini ve buna yönelik alınacak tedbirlerin ise yapılan su çalıştayında dile getirildiğini dile getiren Coşkun, “Ben ilimizin bu sorununu 2 sene önce ilgili ve yetkililerle paylaştım. Bu konuda su çalıştayı yaptık. Maalesef Sayın Milletvekili ve CHP bu çalıştayda yoktu. Daha sonraki süreçlerde de hep konuyu takip ettik. Ama gerekli tedbirler maalesef alınmadı. Geçmişte yapılan hatalar veya yapılmayan işler olabilir ama biz bunların hiç birine bakmadan, takılmadan üzerimize ne düşerse yapmaya çalıştık, yapmaya da devam ediyoruz. Daha üç gün önce il başkanımızla beraber belediye başkanımızı ziyaret ederek başta su olmak üzere ilimizin acil konularını ve çözümlerini konuştuk. Biz ne yapıyoruz, CHP’liler ne yapıyor. Bu CHP’lilerde muhalefet hastalığı var dedim ya, işte bunu kastettim. Bunların niyeti üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Biz AK Parti olarak, belediye başkanının Yalova menfaatine yaptığı her doğru işte yanında olacağımızı söyledik. Ve bir süre verdik. Yalova halkının verdiği karara saygı gösterdik. Ama buradan sesleniyorum Sayın başkan süren başladı ve doluyor. Makamında ve Yalova’da oturup halka söz verdiğin işleri yapacak mısın? Belediyeyi sen mi yöneteceksin? Sorunların çözümünü ve son kararı kim verecek? Bunu, Yalova halkının bilmesi lazım. Bu ilin sorunlarını bilerek ve hizmet etme vaadiyle geldin, 6 ay geçti daha ortada henüz hiçbir şey yok” şeklinde konuştu. 

Ak Parti Yalova il Başkanlığında düzenlenen basın toplantısında Ak Parti Yalova il Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ve Termal Belediye Başkanı İsmail Atik’te hazır bulundular.

 

Ak Parti Yalova il Başkanı Yusuf Ziya Öztabak Konuşmasında;

“Sözlerime başlamadan önce bugün Milletçe büyük bir sevinç yaşadık. Yaklaşık 100 gündür Musul’da rehin tutulan Başkonsolosumuz ve konsolosluk görevlilerinin kurtarıldıkları haberini aldık. Hepimiz bu yüzden son derece mutluyuz ve sevinçliyiz. Hepimize geçmiş olsun diyorum. Ve bu vesileyle Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere Musul’daki rehinelerin sağ salim ülkemize getirilmesinde emeği geçen tüm görevlilere teşekkür ediyorum.

 

Bugün yine ‘su meselesi’ hakkında konuşmak üzere bir aradayız. Arkadaşlar, özellikle Yeşil Körfez Su Birliği’ndeki arkadaşlarımız mütemadiyen konunun teknik boyutuna ilişkin bilgiler verdiler. Bu nedenle ben işin o boyutuna fazla girmek istemiyorum. İzninizle birkaç hususa temas etmek istiyorum.

 

Siyaset ‘laf yarışı’ değildir; hizmet yarışıdır. Siyaset, çamur atma, çirkeflik yapma, polemik üretme değildir. Siyaset, iş yapma, sorun çözme ve hizmet üretme sanatıdır. Biz siyaseti bu anlayışla yapıyoruz ve çok şükür ki Milletimiz de bunu görüyor. Yalova’nın karşı karşıya olduğu ‘su sorunu’nun çözümünde de hep bu mantıkla hareket ettik. Yalova’ya su teminiyle görevli Yeşil Körfez Su Birliği başta olmak üzere, Orman ve Su Bakanlığı nezdinde ki girişimlerimiz, DSİ Genel Müdürlüğü ve DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmalar, Kocaeli ve Bursa Büyükşehir Belediyesi ile işbirlikleri hep bu mantıkla gerçekleştirilmiştir. Biz bu süreçte hiçbir zaman herkesin anladığı manada ‘siyaset’ yapmadık. Ve siyasi parti farkı gözetmeden; şehrin menfaatleri doğrultusunda birçok konuda ‘ortak çalışma’ konusunda üzerimize düşeni de daima yaptık.

 

Ancak bazı siyasi muhataplarımız, siyaseti; üzerlerine düşen sorumluluğu perdeleme aracı olacak kullanıyorlar. Su konusunda yerel yönetimlerin görevinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz. Suyun dağıtımı konusundaki yetki ve sorumluluk belediyelere aittir. Burada yaşanan kayıpların, bugün yaşadığımız sorunun ana kaynağı olduğunu da hepimiz biliyoruz. Hal böyle iken Sayın İnce’nin yaptığı gibi Yeşil Körfez üzerinden bir siyasi polemik başlatmak, ne kadar doğrudur? Takdiri sizlere ve halkımıza bırakıyorum.

 

Yalova küçük bir il. Ve her şey halkımızın gözü önünde cereyan etmektedir. Biz AK Parti Teşkilatı olarak, gerek yerel yönetimlerimizde ve gerekse Merkezi Yönetim ile ilişkilerde daime Yalova’yı ve Yalova’nın ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyoruz. Ve bu konudaki gayretimizi de halkımız takdir etmektedir. Biz birileriyle beyanat yarışına girecek değiliz. Bizler görev ve sorumluklarımızın bilincindeyiz ve bu üstlenmiş olduğumuz sorumluluğun gereğini bihakkın yerine getiriyoruz. Ancak siyasi muhataplarımızdan da aynı hassasiyeti ve olgunluğu bekliyoruz.” dedi.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.