TAŞOCAKLARINA TEPKİLER BÜYÜYOR

Spread the love

Çevre Koruma Derneği eski Başkanı ve Paşakent Mahallesi sakinlerinden Arif Ekim, Paşakent Mahallesi’nde bulunan taşocağı ve depolama alanının toz bulutları ile mahallede hayatı dayanılmaz kıldığını söyledi.

 

Mevcut taşocağında kapasite artırımı ile birlikte üç tarafı ormanlarla çevrili mahalleyi daha sağlıksız kalitesiz bir yaşamın beklediğini iddia eden Ekim, tüm mahallelinin ortak hareket etmesi ve yapılabilecekleri konuşmak üzere yarın saat 15’te Kardelen İlköğretim Okulu’nda toplanacaklarını söyledi.

 

Havada görülmeyen tozların hem yetişkinler hem de çocuklar üzerinde tahripkar sonuçlar doğuracağını iddia eden Paşakent Mahallesi sakini ve aynı zamanda Çevre Koruma Derneği eski başkanı Arif Ekim, “Mahallemizin burnunun dibindeki taşocağı ve buradan elde edilen malzemenin depolandığı alan, taşocaklarının kullandığı yol ve bütün bu işlerden üzerimize yağan insan sağlığı açısından sakıncalı olduğu bilim insanları tarafından tespit edilmiş toz bulutları üç tarafı ormanlarla çevrili mahallemizde hayatı dayanılmaz kılmaktadır. Mevcut taşocağının kapasite artırımı ve alan genişletme talebine valilik tarafından ‘ÇED’e gerek yoktur ‘ denilerek üç misline yakın kapasite artışı ile birlikte patlatmalar ve daha da yoğunlaşacak olan toz ile birlikte bizleri daha sağlıksız kalitesiz bir yaşama mahkum edecektir. Havada görmediğimiz tozların hem yetişkinler hem de çocuklarımız üzerinde tahripkar sonuçlar doğuracaktır. ’ÇED’e gerek yok’ denilerek halktan konu kaçırılmaktadır. Söz konusu taşocağı 1996’da ÇED Raporu ile faaliyete başlamış, 2005 yılında faaliyet süresi dolmasına rağmen ve mahallenin itirazları da dikkate alınmayarak çalışmasına devam etmiştir. Son on yıl içinde faaliyet alanını aşırı ölçülerde genişlettiği de bilinmektedir. Bütün bu süreci konuşmak yerleşim yerimizi patlatma ve toz bulutlarıyla çekilmez hale getiren ve mahallemizin doğal rekreasyon alanı olan ormanımızı tahrip ile birlikte su kaynaklarını da tehdit eden bu taşocağının faaliyetinin son bulması için yapılacakları masaya yatıracağız” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.