BURUN TIKANIKLIĞI ŞİKAYETİ OLANLAR DİKKAT!

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Turgay SÜZEN, horlama ve ses tonunda bozulmanın yanı sıra büyük oranda burun tıkanıklığı ile belirti veren “Nasal Polipler” in oluşum nedenleri ve tedavi süreci hakkında bilgilendirdi.

 

            “Nasal polipler, sinüslerden kaynaklanarak burun içine doğru büyüyen etlerdir. Allerjik veya kronik sinüzite bağlı nedenlerle ortaya çıkar ve burun pasajını tıkayıp ,burun tıkanıklığına neden olabilirler. En önemli belirtisi oluşan  burun tıkanıklığıdır. Ek olarak horlama, ses tonunda bozulma, burun akıntısı ve baş ağrısı da görülebilmektedir. Yaygınlığı çok fazla ise ilerleyen dönemlerde gözlerde ve beyinde sağlık sorunlarına yol açabilir. Nasal polibi olan hastalar tedavi edilmediği taktirde astım, menenjit veya selülit gibi daha ciddi sıkıntılar meydana gelebilir.

 

            Çok küçük olan polipler, bazı hastalarda kortizon içerikli ilaçlarla küçülebilmektedir. Fakat sıklıkla cerrahi müdahale gerektirmekte, uygulanan endoskopik sinüs cerrahisi yöntemi ile hem burun boşluğundaki hem de sinüslerdeki polipler tamamen temizlenebilmektedir. Endoskopik sinüs cerrahisi, kamera ve monitör yardımı ile burun içine girilerek lezyonlu alanın temizlenmesi esasına dayanmaktadır. Endoskopik yöntemle yapılan ameliyattan sonra en önemli konu pansumanların uygun yapılmasıdır. Pansumanın kaç günde bir yapılması gerektiği ameliyatın seyrine ve doktorun tercihine göre değişmektedir. Cerrahiden sonra hastaya, sorunun tekerrür etmemesi için alerji tedavisi başlanır ve mevcut alerjenlerden uzak durması tavsiye edilir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.