ENDOMETRİAL KANSER RİSKİNİ AZALTMAK MÜMKÜN

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Nilgün Esma YANKUTAN, kadınlarda meme, kolorektal ve akciğer kanserlerinden sonra en sık rastlanan kanser türü olan “Endometrium Kanseri” hakkında bilgi verdi ve uyardı.

 

“ Endometrium kanseri genelde yaşlı ve postmenopozal kadınların hastalığı olarak bilinir. Endometrium kanseri, rahim iç tabakasını oluşturan endometriumdan kaynaklanan kanserlerdir. 60 yaş üstünde olmak, şişmanlık, estrogenleri içeren hormon ilaçlarının uzun süre kullanımı, adet kanamalarının küçük yaşlarda başlayıp ileri yaşlara kadar devam etmesi, hiç doğum yapmamış olmak yahut kısırlık, over hastalıkların varlığı, hipertansiyon, adet düzensizlikleri ile kalın bağırsak kanseri gibi nedenler hastalık açısından risk oluşturur.

 

Endometrium kanseri birçok kadında erken belirti verir. Hastalığı saptamada etkin bir yöntem olmamasına rağmen erken belirti vermesi nedeniyle başlangıç evresinde tespit edilmesi kolaylaşır. Bu belirtiler anormal vajinal kanama, lekelenme veya akıntı, idrar yaparken yanma, cinsel ilişki sırasında ağrı, pelvik bölgede ağrı veya kitle şeklindedir. Bu belirtilerden biri veya birkaçı başgösterdiğinde muhakkak uzan bir hekime muayene olmak gerekir. Değerlendirme neticesinde alınacak dokuların incelenmesi ile kanser teşhisi konur. Kanser öncelikle tüpler, yumurtalıklar ve lenf nodlarına ilerler. Serviks, vajina ve akciğerlere de yayılabilir. İlerlemiş kanser mesane ve kalın bağırsağı tutabilir.

 

Tedaviye karar verirken kanserin tipi, hastanın genel sağlık durumu, kanserin derecesi ve evresi değerlendirilir. Cerrahi yöntemle uygulanacak tedavide amaç kanserli dokunun vücuttan atılmasını sağlamaktır. Henüz kanser uterus dışına yayılmadıysa cerrahi tedavi tam bir iyileşme sağlamaktadır. Ancak başka organlara veya lenf dokularına da yayılmışsa ek bir tedavi gerekecektir. Bulgulara göre postoperatif dönemde tedaviye radyoterapi veya kemoterapi eklenmesi yapılır.

 

Endometrium kanserinden korunmaya yardımcı önlemler mevcuttur. Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanılması bu riski azaltır. Menopoz sonrası vajinal kanama kanserin en erken belirtisi olduğundan böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora başvurmak gerekir. Adet gören bayanlarda yoğun veya düzensiz kanamalar görüldüğünde de doktora başvurmak önemlidir. Endometrial olguların bazı tipleri, tedavi edilmediğinde kansere dönüşme eğilimi gösterebilir. Böylesi bir durumda rahimin cerrahi olarak çıkarılması önleyici tedavi yöntemidir. Sağlıklı kiloda olmak, dengeli beslenmek, var olan diabet ve yüksek tansiyonu kontrol altına almak da hastalıktan korunmada hayati önem taşır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.