CHP YALOVA MİLLETVEKİLİ MUHARREM İNCE’NİN 8 MART DÜNYA EMKEÇİ KADINLAR GÜNÜ MESAJI

Bugün 8 Mart dünya Emekçi Kadınlar Günü.

 

8 Mart, insanlığın baskı ve zulme, her türlü sömürüye karşı mücadelesini simgeleyen bir gündür.

 

Böyle bir günde ülkemizde kadına karşı şiddet olaylarının artmasını, kadının istihdamdaki yerinin istenilen biçimde olmamasını, küçük yaşta evlilikleri, okula gönderilmeyen veya okuldan erken ayrılmak zorunda kalan kız çocuklarımızın varlığını, Suriyeli sığınmacı kadınların dramını tartışan bir ülke olmak, ne yazık ki Cumhuriyetin kadın hakları devrimini hala istenilen noktaya getiremediğimizi göstermektedir.

 

Son 14 yıldır izlenen politikalar, kadın hakları yönünde ülkemizde olumsuz bir iklim ortaya çıkarmıştır.

 

Kadını toplumsal yaşamın bir parçası olmaktan çok sadece aile yaşamının bir parçası olarak gören bir anlayış egemen hale getirilmeye çalışılmaktadır.

 

Cinsiyete dayalı ayrımcılık, giderek yaygınlaşmaktadır. Geçmişte geleneklerden, törelerden beslenen bu ayrımcılığın, bugün resmi olarak izlenen politikalardan destek bulması hiçbir şekilde olumlu karşlanacak bir durum değildir.

 

Elbette bunları aşacağız. İnsanlığın evrensel birikiminin bu konuda ulaştığı durum ortadayken bizim ülke olarak bu birikimden istenilen biçimde yararlanamıyor olmamız sadece bize kaybettirmektedir.

 

Bu nedenle 8 Mart duyarlılığımızı 365 güne yaymak zorundayız. Cinsiyet ayrımcılığı gibi çağdışı anlayışı aşamadığımız sürece diğer sorunlarımızı da istenilen biçimde çözemeyiz.

 

Gelecek 8 Martlarda bu sorunlarımızı aşma dileğimi, inancımı tekrarlayarak bütün kadınlarımızın 8 Mart gününü kutluyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.