BAĞIŞIKLIK SİSTEMİMİZİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ?

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rumeysa VAROL, havaların soğumaya başladığı ve gribal enfeksiyonların oranında artış yaşandığı sonbahar ve kış aylarında bağışıklık sistemimizi güçlü tutmaya yönelik önerilerde bulundu.

“ Soğuk havaları hissetmeye başladığımız, çeşitli virüslerin kolayca yayıldığı bu günlerde doğru ve sağlıklı beslenme ile vücut direncimizi güçlü tutmak oldukça önemli. Bunun için özellikle dikkat etmemiz gereken kilit noktalar var. Öncelikle her gün dört besin grubunda (süt, et, tahıl, sebze ve meyve)bulunan çeşitli besinleri, en az 3 ana öğün ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda almaya çalışın. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren proteini yüksek et ve balık gibi gıdaları tüketmek soğuğa karşı vücudunuzu korumakla birlikte, bağışıklık hücrelerinin savunma sistemini de güçlendirir. Bununla birlikte vücut direncini artırmak ve vücuda yeterli miktarda vitamin ve mineral alınmasını sağlamak için sebze ve meyve çeşitlerinden yararlanın ve sıvı tüketimini artırın. C vitamini antivirüs etkilidir yani hastalığa neden olan virüslerin baskılanmasını sağlar. Vücudun ihtiyacı olan C vitamininin karşılanması için taze sıkılmış meyve suyu bu günlerde sağlıklı bir alternatif olur. C vitamininin en çok portakal, mandalina gibi turunçgillerle maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunduğunu da unutmayın. En iyi antioksidan olan E vitamini ise hücrelerin zarını yabancı maddelere karşı koruyarak bağışıklığı güçlendirir. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagiller içinde E vitamini bulundurması sebebiyle soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı vücut direncini arttırır. Bu nedenle bu besinleri sıklıkla tüketmeye çalışın.

 

Kış mevsiminde bolca antioksidan içeren ve hava kirliliği ile radyoaktif maddelerden alınan kanserojenlerin olumsuz etkilerini azaltmaya yarayan pırasa, lahana, karnabahar, brokoli, havuç, turp ve marul gibi sebzeleri de sofranızdan eksik etmeyin.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.