OMUZ AĞRISININ EN ÖNEMLİ NEDENLERİNDEN BİRİ ROTATOR CUFF YIRTIKLARI

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Fizyoterapisti Ramazan PEHLİVAN, omuz ağrılarının sıklıkla rotator cuff yırtıkları dolayısıyla oluştuğunu söyleyerek tedavisi için uygulanabilecek fizik tedavi hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Omuzlarımız yapısı gereği vücudun en karmaşık eklemidir. Bu eklemde yer alan üst kol kemiğinin üst ucundaki omuz eklemini yapan baş kısmını saran adele-tendon yapıya ‘Rotator Cuff’ denir. Görevi omuz eklemini yerinde tutmak ve omzun dönüş hareketini yapmasına olanak sağlamaktır. Bu yapıda oluşan yırtıklar, omuz ağrılarının en sık yaşanan nedenidir. Gençlerde ve sporcularda ani bir travma ile oluşabileceği gibi kolun baş seviyesinin üzerindeki hareketlerde tekrardan dolayı da gerçekleşebilir.

 

Devamlı seyreden, özellikle geceleri oluşan tekrarlayıcı omuz ağrısı, kolu kaldırmaya çalışırken hissedilen kas güçsüzlüğü, omuz hareketleri sırasında duyulan tıkırtılar ve omuz hareketlerinde kısıtlık hastalığın en belirgin semptomlarıdır. Ellerini başlarından daha yukarı kaldırarak çalışmak zorunda olmak, yaşlanmaya bağlı dejenerasyon, rotator manşetin bulunduğu aralıkta daralma ve rotator manşetin zedelenmesi hastalık açısından risk oluşturur.


Rotator manşet yırtıkları tam ve tam olmayan (parsiyel) biçimde iki şekilde oluşabilir. Parsiyel yırtıklar dinlenme, ilaç tedavisi ve fizik Tedavi ile büyük oranda iyileştirilebilir. Total yırtıklarsa cerrahi müdahale sonrası 3 haftalık full hareketsizlik, 6 haftaya kadar kısmi hareket ve 16. haftada spora dönecek şekilde rehabilite edilir.
Tedaviye bir an önce başlamak ve düzenli egzersiz yapmak,  hastalığı tedavi etmeyi oldukça kolaylaştırır. Eğer omuz ağrılarından şikayetçiyseniz, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon departmanına giderek yardım almanızda fayda vardır. Egzersiz hayat ve hayatlar kurtarır.”

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.