BAŞKAN SALMAN: MUMCU’NUN FİKİRLERİNİ SUSTURAMADILAR

Spread the love

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Uğur Mumcu’nun suikasta kurban gidişinin 24. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Salman’ın mesajı şöyle:

 

“Uğur Mumcu, bir araştırmacı gazeteci olarak, kendi yaşamının bir özeti sayılan ‘Bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olunmaz’ özdeyişini bizlere armağan etti. Mumcu, tüm yazılarını araştırmaları sonunda edindiği bilgi ve belgelere dayandırarak yazdı.

 

Uğur Mumcu, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına saygı gösteren bunun için cesaretle görevini yapan bir gazeteciydi. Kalemini hep korkmadan kullandı. Susmadı. Bir yazısında ‘Bir kişiye yapılan haksızlık, bütün bir topluma, bütün insanlığa karşı işlenmiş bir suçtur çağımızda. …Susmayı, bir yaşam biçimi olarak benimseyen insanlar vardır. …Her adaletsizlik onların eylemsizliklerinden güç alır biraz da… Gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın!’ diye yazmıştı.

 

Araştırmacı gazeteci Uğur Mumcu kalemini korkmadan, halkı için kullanan her gazeteci gibi hedefteydi. 24 Ocak 1993’te evinin önündeki arabasına yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu katledildi.

 

Mumcu, Türkiye için aydınlanmayı, bağımsızlığı, özgürlüğü, hukukun üstünlüğünü ifade ediyordu. Uğur Mumcu her yazısında özgür ve bağımsız bir Türkiye’yi tanımlıyordu. Onu katledenler, fikirlerini susturamadılar. Mumcu’nun yazdıkları aydınlanma, bağımsızlık ve özgürlük yolunda hepimizin ışığı oldu.

 

Katledilişinin yıldönümünde usta gazeteci Uğur Mumcu’yu; 24 Ocak 2001’de yitirdiğimiz Gaffar Okan ve teröre kurban verdiğimiz tüm aydınlarımızı şükran, minnet ve rahmetle anıyorum.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.