SALMAN: DÜNYA’NIN EN GÜZEL KENTİ YALOVA!

Spread the love

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman gündeme ilişkin değerlendirmeler yapmak üzere Halil İnancık Kültür Merkezinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

 

Çok sayıda kamuya mal olmuş ziyaretçiler Yalova’ya geldiler. Gelen misafirleri Yalova’da gezdirdiğimde 1 saat, yarım saat olsun Yalova’ya aşık olup gidiyorlar. En son İsveç Başkonsolosu ziyaret etti, o bile aynı ifadeyi kullandı ailesiyle çocuklarıyla geleceğini söyledi. Yalova her fırsatta da dile getirdiğim gibi Dünya’nın en güzel kenti, bu dünyada bir cennet varsa orası da Yalova.

 

‘’Bizzat Belediye Başkanı olarak stantta yer almam dikkat çekiciydi’’

 

Fakat biz Yalova’yı bir türlü tanıtamamışız, burada da kendimizi sorgulamamız lazım. Geçen yıl EMİTT fuarına gittiğimizde Yalova’nın sönük kalması beni yüreğimden yaraladı. Kendime söz verdim ve dedim ki ben bu Yalova’yı bu fuarda tabiri caizse uçuracağım ve kendime verdiğim sözü tuttum. Gerçekten Yalova standı farkındalığını ortaya koydu. Bu sene 21.’si düzenlenen EMİTT fuarı, dünyada bu alanda düzenlenen ilk 5 fuardan bir tanesi ve Türkiye’de tek. Bu sene 80 ülkeden 5 bin kurum ve kuruluş katıldı. Toplamda 385 stant açıldı. 7400 tane Yalova’yı tanıtan fuar hediyelerimizi insanlara birebir temasla armağan ettik. Bizzat Belediye Başkanı olarak stantta yer almam dikkat çekiciydi. Stantta seçim sürecinden beni tanıyanlar benimle fotoğraf çektirmek istediler ve hatta imzamı aldılar.

 

‘’İki Yalova Standı olması talebi artırdı’’

 

İl Turizm Müdürümüz Tali, fuar çalışmaları için bize geldiğinde Yalova standının yanında Yalova Belediyesi içinde ayrı bir stant açacağımı söyledim. Dolayısıyla böyle bir şey yaptık. Sayın Valimizi de bu konuda bilgilendirdim. İki Yalova Standı olması talebi artırdı aslında. İnsanlar gezerken iki tane Yalova standına rastlıyorlar. Bu da pozitif anlamda katma değeri olan bir çalışma oldu. Standa 10 Milletvekili, 5 İl Belediye Başkanı, 12 İlçe Belediye Başkanı, birçok ulusal basın temsilcileri ve STK’lar katıldı.

 

 

Standın gözbebeği Atatürk mumyası ve Yürüyen Köşk oldu!

 

Yürüyen Köşk standının orada Atatürk mumyası oldukça talep gördü. Orada 10 bin dolayında insan fotoğraf çektirdi. EMİTT fuarının en çok fotoğraf çektirilen noktası Atatürk’ün mumyasını bulunduğu yer ve Yürüyen Köşk maketinin olduğu yer oldu. Gelen Milletvekilleri de sosyal medya üzerinden canlı yayına bağlandı oradan da baktığımızda 20 bin kişiye canlı yayınlarının ulaştığını gördük. Bu fuarda Yalova açısından başarıya imza attık. Standın birinciliği bizim için önemliydi. Böyle bir şeyi bekliyor muydum, bekliyordum. Çünkü arkadaşlarımın çok emeği vardı. Başta Belediye Başkan Yardımcımız Jülide Güner olmak üzere stantta duran, tasarımda her anlamda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yalova’nın tanıtımı için üzerlerine düşen ne varsa yerine getirdiler. Başarmış olmak demek bir daha ki seneye de başarmamak anlamına gelmez. Bir sonraki sene için çalışmalarımıza şimdiden başlayacağız. Yalova’yı tanıtmak adına elimizden ne geliyorsa yapacağız.

 

‘’Yabancıya en büyük satış da Yalova ilk 5’te’’

 

Bu tarz turizm fuarlarının özelliği sadece yurtiçine değil, yurtdışına da hitap ediyor olması söz konusu. Standımıza yabancı ziyaretçilerimizde oldu. Yabancıya en büyük satış da Yalova ilk 5’te. Bir fuar alanında yatırımcıyı buraya çekip, Yalova’ya lokalize etmek gerek. Bunun için neye ihtiyaç var? Yatağa ihtiyaç var. Yatak olmazsa fuar olmaz, kongre olmaz. Belediye Başkanı düzeyinde misafirlerim geliyor burada otel bulmakta zorlanıyorum. Her otelde de onları barındıramayız bizim mahcubiyetimizde budur. Çok sık gitmesem de onların bizi ağırladığı yerler üst düzey. Mesela en son Büyükçekmece Belediye Başkanı beni çok güzel ağırladı benimde aynı şekilde karşılık vermem lazım. Bu bizim gelenek göreneğimiz zaten. İnşallah 4-5 tane beş yıldızlı ölçeğinde otel Yalova’da konuşlandırılırsa, Yalova hakkettiği değeri, konumu, hafta sonu, günü birlik turizm hareketinden payını alır. O zamanda Yalova’ya istihdam kapıları açılır. Çünkü 60 bin kişinin fuarı ziyaret etmesinden bahsediyorum.

 

‘’Bir ilke daha imza attık’’

 

Bir ilke daha imza attık, Türkiye Erkekler Boks Şampiyonası, Türkiye genelinde ilk Yalova’da gerçekleşti. Federasyon Başkanı buraya geldiğinde Başkan Yardımcımız Dinçer İlhan’a ziyarette bulundu. Federasyon Başkanı Eyüp Gözgeç, benimde  ziyaretime geldi. Sohbet ederken dedim ki neden Yalova’da bir boks şampiyonası yapmıyorsunuz. 15 gün geçmedi federasyon tarafından dönüş yaptılar. Türkiye Erkekler Boks Şampiyonasını Yalova’da yapılacak diye. Başkan İlhan, büyük özveri ile çalıştı. 10 siklette 480 sporcuyu Yalova’da ağırladık. Hakem, antrenör ve ailelerini de hesaba katarsak bin kişiye yakın bir hareketlilik oldu. Bu sürkülasyonu ne kadar sağlarsak Yalova’nın ekonomik hayatına o kadar katkı sağlamış oluruz. Yalova’da ilk oldu ama son olmayacağı müjdesini Federasyon başkanı bizzat kendi verdi.  Hatta bunu Uluslar arası düzeyde yapılacağını kendi internet sitelerinde olmak üzere duyurdular.

 

Gerek EMİTT gerekse Boks Şampiyonasından ben oldukça mutluluk duydum. Bu sorumluğu layığı ile yerine getirmiş olmanın huzuru içerisindeyim.

 

‘’Yürüyen Köşk Yalova’nın markası’’

 

Yıl 1930, bir dal ve bir ev var, çevre kavramı yok insanlar çevre nedir bilmiyor. Özelikle bunu işlemeye ve parlatmaya çalışıyorum. Bunun tüm Dünyaya mal olması lazım. Burada kararlılığımı da sürdüreceğim. Bir de bu tarz etkinliklerde kağıdı da ortaya koyunca Yalova’nın farkındalığı ortaya çıkıyor.

 

Geçen sene  Yürüyen Köşk’ün UNESCO Dünya  kültürel mirasına girmesi için bir çalışma başlatmıştık. Bugün imzayı attık ve tekrar Dünya Kültürel mirasını dahil edilmesi için dosyayı Ankara’ya gönderdik. UNESCO’nun 10 kriterinde Yürüyen Köşk 3 kriterine uyuyor. Bu da artı bir değer. Biz tekrar bu yola çıktık. Bunun takipçisi yine olacağım. Geçen dönem Barboros Binicioğlu destek vermişti. Şafak Pavey bunun için destek vereceğini belirtti.  Buradan da hem Valimizden hem de milletvekillerimizden destek istiyorum. Çünkü Yürüyen Köşk Yalova’nın markası ve Yalova’nın tanıtımında en büyük değer.

 

Büşra Gündüz

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.