ALINACAK ÖNLEMLER İLE REGL AĞRISINI AZALTMAK MÜMKÜN

Spread the love

Kadınların çoğu regl döneminde ağrıyla az ya da çok karşılaşır. Bu, kanamanın normal sınırlarda kalmasını sağlamak amacıyla ortaya çıkan rahim kasılmalarının ağrı olarak algılanması durumudur. Özel Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Zeynep BAŞARAN bayanlar tarafından yaşanan bu sıkıntılı durum hakkında bilgi vererek ağrıyı hafifletici önerilerde bulundu.

 

 

“ Regl sancısı, normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Kasılmalar sırasında rahimde “prostaglandin” adı verilen bazı maddeler salgılanır. Ağrıya neden olan durum bu prostaglandinlerin aşırı miktarda salgılanması veya bu maddelerin kadınlarda ağrı şeklinde aşırı duyarlılık oluşturmasıdır. Regl sancısının az görülen nedenleri arasında rahim ağzının çeşitli nedenlere bağlı olarak daralmış olması nedeniyle adet kanının zorlukla atılması ve spiral kullanımı yer alır. Regl sancısı beraberinde bulantı ve kusmaya, halsizliğe, ishale, kramp ile şiddetli bel ve baş ağrılarına da neden olabilir. Şiddetli yaşandığı durumlarda bayılmaya dahi neden olabilir.

Yaşanan ağrılar her zaman olduğundan daha şiddetli ve zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa, 2 ya da 3 günden uzun sürüyorsa kişinin mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekir. Jinekolojik muayenede adet sancısınına neden olabilecek bir sorunun saptanması durumunda öncelikle bu sorun giderilmelidir. Eğer herhangi bir jinekolojik soruna rastlanılmazsa sancı, ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilir. Bu ilaçlar ağrıyı kesmeleri dışında prostaglandin üretimini de azaltarak çift yönlü tedavi yaparlar. Ağrı kesicilerin tedavi etmediği çoğu durumda doğum kontrol hapları kullanılır. Adet sancısı ile yumurtlama arasında yakın bir ilişki sözkonusu olduğundan yumurtlamanın doğum kontrol haplarıyla ortadan kaldırılması, ağrıları çoğu durumda etkili bir şekilde kontrol altına alır.

Ağrıların tedavisinde ilaç dışı uygulamalar da oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Bölgesel sıcak su uygulamaları bu uygulamaların başında gelir. Burada dikkat edilecek nokta sıcak uygulamanın direkt karına yapılmamasıdır. İyi ve dengeli beslenme de ağrıyı azaltmada etkilidir. Doğal idrar yaptırıcı olan maydanoz, ıhlamur, kuşkonmaz gibi besinlerin bu dönemde alınması vücuttaki ödemi ve ödemin neden olacağı rahatsızlığı gidererek rahatlatır. B vitamini ve magnezyumdan zengin gıdaların tüketilmesi de ağrıyı gidermeye yardımcıdır. Kas yapısını güçlendirici egzersizler ile nefes egzersizleri ağrıyı kontrol eder. Yüzme önerilen bir egzersizdir. Bunun yanında kişinin ev ortamında yapacağı hafif egzersizlerde ağrıyı azaltmada yardımcıdır. Düzenli uyku ve düzenli bir yaşam, stresten uzak durma ve pozitif tavır takınma da önerebileceğimiz etkili ilaç dışı uygulamalardır. Aşırı yorgun, sinirli kişilerde adet sancısı daha fazla görülür. Bu nedenle kanama esnasında dinlenmek son derece önemlidir. Adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve, çay, kola, çikolata gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması ve karın bölgesine masaj yapılması bu dönemi rahat geçirmenizi sağlamaya yardımcıdır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.