BİR GÜNDE İMPLANT MÜMKÜN

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Bahar Önder GÜREL, İmmediyat İmplant uygulaması ile bir günde hem diş çekiminin hem de implant uygulamasının mümkün olduğunu söyledi.

İmmediat implant , dişi çeker çekmez implantın uygulanması işlemidir. İmmediat yükleme ise implantı uyguladığımız seans üzerine geçici diş takma işlemidir . Bu uygulama sayesinde aynı gün içinde diş çekimi ve implat yerleştirmesi yapılabilmektedir. İmplant uygulanacak bölgede akut bir enfeksiyonun bulunmaması ve implantın kemiğe adapte olabileceği yeterli kemik hacminin bulunması gerekir.

 

Eğer ki operasyon alanında herhangi bir enfeksiyon yoksa, diş kaybı herhangi bir darbeden, kazadan, diş eti problemlerinden dolayı alanın güzelce temizlenmesinden sonra implant aynı seansta yerine yerleştirilir. Kemik tozları ile implantın çevresi desteklenebilir. Bu uygulamadan sonra aynı seansta dişlerin hemen yapıldığı durumlarda söz konusudur. Özellikle estetiğin önemli olduğu ön bölgede , implantın yerleştirildiği seans üzerine geçici diş takıp hastayı klinikten dişli göndemek mümkün . İmmediyat yükleme yapabilmek için implantın kemiğe sıkıca adapte olması gerekir yani implantın kemiğe tutunması yüksek bir torkla olmalıdır .

 

Tamamen diş kayıplarında ise; kemik müsait ise yani çene kemiğinde yeterli genişlik ve alan söz konusu ise aynı seansta yeterli implant sayısına ulaşıldığı anda çene basıncını yeterli uygunluğa getirip geçici protezler yapılmaktadır.

Tabiki har zaman diş çekimini takiben implant yapmamız mümkün olmuyor. Bazı durumlarda diş çekimini takiben 6-8 hafta bekleyip , yumuşak dokunun iyileşmesinden sonra implantı uygulayabiliyoruz . Yada 8 hafta bekleyip yumuşak doku iyileştikten sonra çekim bölgesinde kemik oluşturmak gerekebiliyor. Sonrasında  implant uygulayabilmek için 3 ay daha beklemek gerekebiliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.