Böbrekleri iki hastaya umut oldu

Spread the love

Özel Yalova Hastanesi genel yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesi ile birlikte organ nakli bağışı ile ilgili süreci başlatan hastane yetkilileri ailenin kabul etmesi üzerine iki hastaya umut oldu.

 

        Özel Yalova Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Uzm. Dr. Barış Ülker  organ bağışı süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

 

78 yaşında spontan beyin kanaması nedeniyle yoğun bakım ünitemizde tedavisi süren N. K. isimli hastada beyin ölümü gerçekleşmiş olup sağlığında kişinin organ bağışı konusunda düşüncelerini  bildirmesi  ve yakınlarının kompozit doku ve organ nakline onam vermesi ile yapılan tetkikler neticesinde her iki böbreği alınarak iki kişiye umut olmuştur. Bu yüce gönüllü davranışı ile tüm Karabacak ailesine sonsuz minnettarız.

 

 

Organ nakli hayat kurtarır ve organ bekleyen hastayı yeniden hayata bağlar, böbrek nakli bekleyen hastaların diğer organ nakli bekleyen hastalara göre daha şanslı olduğu söylenebilir. Bunun sebebinin böbrek nakli bekleyen hastaların nakil yapılıncaya kadar diyaliz makinasıyla yaşantılarını sürdürebilmeleridir.

 


Ülkemizde çok sayıda organ nakil merkezi bulunmakta. Ancak tek eksiğimiz organ bağışı, her yıl yaklaşık iki bine yakın insanımızın organ nakli beklerken hayatını kaybettiği düşünüldüğünde bu konuda herkesin daha duyarlı olması kesinlikle gerekmektedir

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.