GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI SIK KARIŞTIRILIYOR

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. M. Erdem GÜREL, grip ve soğuk algınlığının birbiri ile sık sık karıştırılan hastalıklar olduğuna dikkat çekerek konu ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

“ Havaların soğuması ile birlikte solunum yolu hastalıklarında da artış yaşanmaktadır. Bu aylarda en sık karşılaşılan şikayetlerin başında şüphesiz grip ve soğuk algınlığı gelmektedir. Grip ve soğuk algınlığı farklı hastalıklar olmalarına rağmen çok sık karıştırılmaktadır.

İnfluenza adlı bir virüsün neden olduğu grip, 39° C ve üzerinde seyreden yüksek ateş, şiddetli kas, eklem ve baş ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme ve kuru öksürük gibi belirtiler ile başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Soğuk algınlığı ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda yanma hissi ve kuru öksürük ile seyreden bir rahatsızlıktır ve yavaş ilerler. Grip enfeksiyonu ise birkaç saat içinde aniden ortaya çıkar. Boğaz ağrısı, burun akıntısı ve tıkanıklığı gibi üst solunum yolu şikâyetleri gripte daha hafif seyreder, soğuk algınlığı ile arasındaki en önemli fark ise yüksek ateştir.

Virüslerin neden olduğu soğuk algınlığına özgü bir tedavi yoktur. İyileşme sürecine yardımcı olarak ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar verilebilmektedir. Hastalara istirahat etmeleri, bol sıvı tüketmeleri önerilir. Virüsler nedeniyle oluşan enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi etkisizdir. İnfluenza virüsünün neden olduğu grip hastalığı için oseltamivir tedavisi ilk 48 saat içerisinde başlanır ise hastalık süresini kısaltır. Eğer 2 günden fazla süren, zaman zaman düşüp tekrar yükselen ateş şikayeti mevcutsa ve hastanın genel sağlık durumu iyi değilse uzman bir hekime başvurmak gerekir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.