ASLA SANATSIZ KALMAMAK DİLEĞİYLE

Spread the love

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

 

Başkan Salman mesajında şu sözlere yer verdi; “Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sanata ve sanatçıya verdiği değeri şu anlamlı sözlerle ölümsüzleştirmiş ve hafızalarımıza kazımıştır; ‘Bir millet sanattan ve sanatkardanmahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.’ Bizlere düşen görevde onun izinde giderek sanata ve sanatçıya aynı değeri vermektir.

 

27 Mart Dünya Tiyatrolar günü olarak, 1961 yılından itibaren Uluslararası Tiyatrolar Birliği tarafından kutlanmaya başlanmıştır. Her yıl 27 Mart günü, Dünya çapındaçeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Ülkemizde ve kentimizde de halk tarafından tiyatronun sevilmesi ve izleyicisinin artması amacıyla bu tarih ön plana çıkmakta ve daha fazla etkinlik düzenlenmekte.

 

İnsanlık tarihinin en eski sanat dallarından olan tiyatro, bize bizi yine kendimizle anlatamaya çalışır. Hayattan alınan bir kesit olan tiyatro, izleyiciyi içine alan ve hayatın gerçeklerini ifade edilemeyen anları bize hatırlatan canlı bir sanattır. Toplumun tiyatroya olan ihtiyacını hissettirmek ve tiyatroyu daha geniş kitlelere ulaştırmak için 27 Martta yapılan gösteriler önemli olmuştur.

 

Yalova Belediyesi olarak her ay kültür etkinlikleri düzenleyerek siz değerli hemşehrilerimizi farklı etkinliklerle buluşturmayı hedefliyoruz. Her ay hem çocuklarımıza hem de yetişkinlere yönelik tiyatro oyunlarını kentimize getiriyor, ülkemizin değerli sanatçılarını kentimizde ağırlıyoruz. 27 Mart tarihi önemseyerek,özellikle 27 Mart’ı içine alan hafta süresince vatandaşlarımızı tiyatro gösterileriyle buluşturuyoruz. Yalova’da kültür sanat etkinliklerinin sayısının arttırılması, sanatın daha fazla desteklenmesi için çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Asla sanatsız kalmamak dileğiyle; sahneden yükselen ışıkların sönmemesi, tiyatrocularımızın seslerinin hiçbir zaman susmaması ve tiyatrolarda her zaman özgürce sanatın icra edilebilmesi temennisiyle tiyatroya gönül veren herkesin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nü kutlarım.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.