BİLECİK’TEN YALOVA’YA KALP PİLİ UYGULAMASI

Spread the love

Bulantı, kusma, genel durum bozukluğu, bilinç durumunda bozulma ile Bilecik’te bir sağlık kuruluşuna başvuran M.U.A. şeker koması (diyabetik ketoasidoz) ve tam kalp bloğu teşhisi konuldu. Acilen geçici kalp pili takılması gerektiği söylenen hasta Yalova Özel Atakent Hastanesi’ne kabul edildi. Hastaya gece başarılı bir şekilde geçici kalp pili uygulandı. Girişim işlemi başarıyla gerçekleştirilen hastanın sağlık durumu şu an iyi.

 

Hastanın girişimini gerçekleştiren Özel Atakent Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. D. Çayan AKKOYUN durumu ve geçici kalp pili hakkında şöyle konuştu:

BİLECİK'TEN-YALOVA'YA-KALP-PİLİ-UYGULAMASI-hasta.jpg

Gece 02,30 da Bilecik’ten hastanemize şeker koması (diyabetik ketoasidoz), tam kalp bloğu ile sevk edilen hastaya başarılı şekilde geçici kalp pili takıldı. 3 günün sonunda kalp pili ihtiyacı ortadan kalkan hasta servise alındı. Sonrasında da şifa ile taburcu edildi.” dedi.

Eşinin iyileştiğine çok mutlu olan kocası ise yaşadıklarını şu şekilde ifade etti; “Bilecik – Pazaryeri’nde yaşıyoruz. Eşim bir anda fenalaştı, yarı baygın olarak Pazaryeri’nde bir sağlık kuruluşuna götürdük. Tansiyonu düşük, şekeri de yüksekti. Şekerini düşüremeyince ve Bilecik’teki bir sağlık kuruluşuna sevk ettiler. Tetkikler yapıldı ama yine bir çözüm bulunamayınca en son 112 den Özel Atakent Hastanesi’ne sevk edeceklerini söyleyerek buraya geldik. Burada gerekli tetkikleri yapıldıktan sonra hemen müdahale edildi ve geçici kalp pili takıldı. Eşim şu an çok iyi konuşabiliyor ve yürüyebiliyor. Doktorlarımızdan ve hemşirelerinizden Allah razı olsun, çok memnun kaldık. Herkese çok teşekkür ederiz.”

 Geçici kalp pili nedir? 

Kalbin uyarı merkezinin (sinus düğümü) yeterli hızda uyarı oluşturamaması veya iletim yolları üzerinde herhangi bir kesinti olması nedeniyle kalp atışlarının aşırı yavaşlaması halinde hastanın normal yaşamını sürdürebilmesi için gerekli kalp atış hızını sağlamak üzere vücuda yerleştirilen kalp pillerine gereksinim duyulur.

BİLECİK'TEN-YALOVA'YA-KALP-PİLİ-UYGULAMASI-kalp-pili.jpg

Geçici kalp pilleri, acil durumlarda veya anormal kalp ritmi altında yatan nedenin düzeleceği bekleniyorsa (örn. ilaca bağlı kalbin yavaş çalışması) ve kalıcı kalp pili takılıncaya kadar kullanılır. Ayrıca kalıcı kalp pili yerleştirilinceye kadar yeterli kalp hızını sağlamak için de kullanılır. Geçici kalp pili uygulaması kalp krizi hastalarında, taşikardisi olan hastalarda, açık kalp cerrahisi sonrası ve diğer durumlarda da gerekebilir. Geçici kalp pillerinde jeneratör oldukça büyüktür ve vücut dışındadır. Kalp ile bağlantısını lead ( kablo) sağlar. Hastanın ritmi düzeldikten sonra çıkartılır. Olayın kalıcı olduğu düşünülüyorsa kalıcı kalp pili takıldıktan sonra çıkarılır.

Geçici Kalp pili takılması işlemi nasıl yapılır?

İşlem genelde lokal anestezi ile; boyunda, göğüste veya kasıkta kalbe giden büyük toplar damarların içinden elektrod denilen ince tellerin kalbin içine yerleştirilmesi ve bunun vücut dışındaki bir jeneratöre bağlanması şeklinde yapılır. Bu işlem yatak başında yapılabileceği gibi skopi (Röntgen cihazı) altında da yapılabilir. İşlem genelde 20-30 dakika sürer. Geçici kalp pili gereksinimi ortadan kalktığında, kalbin içine yerleştirilen tel dışarı çıkarılır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.