CUMHURİYET HALK PARTİSİ YALOVA MİLLETVEKİLİ MUHARREM İNCE’NİN 18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNÜ MESAJI

Spread the love

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova Milletvekili Muharrem İNCE’nin 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü dolasıyla yayınladığı yazılı mesaj

 

İNCE mesajında;  “Ülkemizin son yıllarda karşılaştığı olaylar, Çanakkale direnişlerinin, zaferlerinin sadece yaşandığı yılla yada o tarihten birkaç yıl sonrasına etkisi olan bir olay olmadığını, bu topraklarda Türkiye Cumhuriyeti olarak varlığımızı sürdürdüğümüz sürece bunun etkisi olacağını göstermektedir. Çünkü Çanakkale zaferleri, o güne kadar tebaa olarak yaşamını sürdüren bir toplumu millet olmaya zorlayarak, vatanı savunmanın devleti savunmak olduğu bilincine taşıyarak Kurtuluş Savaşının başarılı olmasını ve Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasını sağlamıştır.

 

Çanakkale Zaferleri, bu milletin en zor koşullarda birlik olabilmesiyle imkânsız görülenin nasılbaşarıldığının kanıtıdır.

 

Şu çok iyi bilinmelidir ki 16 Nisan’da “evet” yada “hayır” diye oylayacağımız anayasa değişikliği, Çanakkale Zaferlerinin kazandırdığı millet olma ve birlik ruhuna darbedir.

 

Çanakkale Zaferlerinin açtığı yolun devamı Kurtuluş Savaşları başarılı olmasının tek nedeni Çanakkale’de ete kemiğe bürünen millet ruhunun Türkiye Büyük Millet Meclisi ile kurumsal yapıya kavuşmasıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi demek millet iradesinin tamamı demektir. O nedenle bu değişikliğin, millet iradesinin tamamınınüzerinde azınlığa dayalı yeni bir irade tahsis etmesi kabul edilemez bir durumdur.

 

TBMM’de toplanan iradeyi yok sayarak, etkisizleştirerek onu yürütme organı üzerinden %50+1 ve %49,99 olarak ikiye bölmek 16 Nisan Anayasa değişikliğinin ruhudur, özüdür.

 

Bu nedenle bu değişikliğin milletimizin çoğunluğunca kabulü Türkiye Cumhuriyetini Çanakkale Zaferlerinin açtığı yolun dışına çıkarmak anlamına gelmektedir.

 

Denilebilir ki zaten şu anda bu Mecliste biz çoğunluktayız. Böyle de istediğimizi yapabiliyoruz. Ha öyle olmuş, ha böyle olmuş.

 

Onlara söyleyeceğim şey şudur: Şekil özü korur. Şekli değiştirdiniz mi, gereksizleştirdiniz mi özü kaybedersiniz.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi, millet iradesinin tamamının temsil yeridir.

 

Bunu değiştirdiniz mi özü değiştirmiş olmaktasınız.

 

Bu ülkenin Çanakkale ruhunun açtığı yolda yürümekten başka seçeneği yoktur. Bize düşen eksiklerimizi gidermek, engelleri ortadan kaldırmak, sorunlarımızı akılcı, bilimsel yöntemlerle kalıcı biçimde çözmektir.

 

Biz, sonu şimdiden felaket olacak bir yola giremeyiz.

 

Bu ülke kolay kurulmadı.

 

Bu topraklar vatanımız haline gelmiş ise bunu Çanakkale’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da komutanlık yapanlara, savaşanlara, şehit düşenlere borçluyuz.

 

18 Martta, onları bir daha saygıyla anıyorum.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.