MUHARREM İNCE VANLILARA SESLENDİ

Spread the love

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce, anayasa referandumuyla ilgili, “Ne evet diyen terörist ne de hayır diyen teröristtir. Cumhurbaşkanı yardımcıları var. Milletvekillerinden bakan olmayacak, bakanlar dışarıdan olacak. Türkiye’ye 300 milletvekili fazla bile, niye 650 yapıyoruz” dedi.

 

 

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Van’da referandum sürecine ilişkin düzenlenen mitingde Vanlılara şöyle seslendi: “Sözlü soru yok. Yani ben Van ile ilgili bir soru soracağım, ama getirilmek istenen sistemde biz bu soruyu soramayacağız. Partili Cumhurbaşkanı olacak. Bakın bu yanlıştır. Geçmişte ülkede bir felaket olduğu zaman Cumhurbaşkanı Çankaya Köşkü’nde parti başkanlarını çağırırdı. Millete güven verirdi. Partili Cumhurbaşkanı olunca sadece ve sadece kendisine oy verenleri temsil eder. Oysa Cumhurbaşkanı milleti temsil etmesi gerekiyor. Bir kişi hem partinin başkanı, hem devletin başkanı olursa, bu doğru olmaz. Ben milletimizin bu referandumda ‘hayır’ vereceğine inanıyorum.”

 

‘1924’te Atatürk’e böyle bir yetki verilmek istenmiş, fakat milletvekilleri karşı çıkmıştır.’

 

Cumhurbaşkanının tek başına olağanüstü hal ilan edebileceğini söyleyen İnce, “Büyükşehir Yasasını iptal edebilir. Van ‘ı Bitlis’e bağlayabilir. Böyle bir şey olamaz. Bir faniye bu yetkiyi vermememiz lazım. 1924’te Atatürk’e böyle bir yetki verilmek istenmiş, fakat milletvekilleri karşı çıkıyor. Kimseye bu yetki verilmez. Bu Tayyip Erdoğan düşmanlığı değildir. Bizim derdimiz Tayyip Erdoğan değil, Türkiye Cumhuriyeti’dir. Çocuklarımızın geleceğidir” diye konuştu. Başbakan Binali Yıldırım’a da tepki gösteren İnce, “Bakın bu sistemle birlikte başbakanlık kaldırılıyor ve Binali Yıldırım’da kendini yok etmek için meydanlarda geziyor. Dünya siyaset tarihinde bunun bir örneği yok. Bizim bin yıllık tarihimizde hep ikinci adamlar vardır. Bu ülkeye hep ikinci adam gerekiyor. Onun için ben Vanlı kardeşlerimin bu referandumda ‘hayır’ diyeceğine inanıyorum” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.