SAPANCA’DAN YALOVA’YA BEYİN KANAMASI AMELİYATI İÇİN GELDİ

Spread the love

Şiddetli başağrısı, ani bulantı ve kusma şikayeti ile Sapanca’da bir sağlık kuruluşuna başvuran K.K’ ye beyin kanaması teşhisi kondu ve ameliyat gerektiği, bulunulan şartlarda bu ameliyatın mümkün olmadığı söylenmiş. Sevk için yer aranan hasta Yalova Özel Atakent Hastanesi’ne kabul edildi. Hasta acil ameliyata alındı. Ameliyatı başarıyla gerçekleştirilen hastanın sağlık durumu şu an iyi.

Hastanın ameliyatını gerçekleştiren Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Fahri ERYILMAZ, durumu hakkında şöyle konuştu:

“Hastamız hastanemize şuuru açık, konuşabilir, kol ve bacaklarını hareket ettirebilir vaziyette geldi. Yapılan incelemelerinde beynin sol tarafındaki ana damarın bir tanesinde büyük bir kanamış anevrizma (damar baloncuğu) saptandı. Gerekli hazırlıkların ardından hasta acil ameliyata alındı. Yaklaşık 4 saat süren ameliyatta kanamış olan anevrizma başarıyla klipslenerek tedavi edildi. Hasta ameliyattan sonra yalnızca bir gün yoğun bakımda kaldı, ertesi gün servise alındı. Ameliyat sonrası yapılan muayenesinde şuuru açıktı, kol ve bacaklarını oynatabiliyordu. Kendi başına yürüyebildi. Şikayetleri düzelen hasta taburcu edildi.”

Babasının iyileştiğine çok sevinen kızı ise yaşadıklarını şu şekilde ifade etti; “Babamın şiddetli baş ağrısı ve kusması oldu, hastaneye gitti. Ordaki doktor bulantı ve kusmayı geçirmek için ilaçlar verdi ve bir de beyin tomografisi istedi. Tomografi sonucunda beyinde kanama olduğu söylendi ve her an herşeye hazırlıklı olun dediler. Bizi Özel Atakent Hastanesine sevk ettiler. Gece geç saatlerde hastanenize geldik, doktorumuz Fahri Bey geldi ve hemen tetkikler istedi. Babamın beyin kanaması geçirdiği ve bu kanamanın damar baloncuğundan kaynaklandığını anlattı. Babamı hiç bekletmeden hemen ameliyata aldı. Ameliyat sonrası yoğun bakıma alındı ve ertesi gün servis odasına çıkarıldı. Babamın hiçbir sıkıntısı yoktu. Yaklaşık 1 hafta hastanede kaldıktan sonra taburcu olduk. Doktorumuz Fahri bey çok iyi, ilgili ve başarılı bir doktor. Kendisinden çok memnun kaldık. Bize ameliyat sonrası nelerle karşılaşabileceğimizi, neler yapmamız gerektiğini anlattı. Herkese çok teşekkür ediyoruz, babam sizler sayesinde şu an sağlıklı bir şekilde yanımızda.” dedi.

Beyin kanaması, beyni besleyen damarların bir veya birkaçında, dışarı kan sızması sonucu kanla beslenen bölgenin çalışamaz duruma gelmesidir. Aniden oluşabilirler. Beyin kanamaları sonrasında felç, konuşma bozukluğu, bilinç problemleri meydana gelebilir. Genç yaşlarda görülen beyin kanamalarının en sık sebebi anevrizma denilen damarlarda oluşan baloncukların yırtılmasıdır. Tedavide kanamanın boyutu ve altta yatan kanamaya sebep olan hastalık belirlendikten sonra hasta ameliyat edilir. Bu tablo kısa sürede ölüme veya felce yol açabileceğinden acil ameliyat gerektirebilir ancak bazı durumlarda ameliyata gerek duyulmayabilir. Ameliyatta genellikle mikrocerrahi yöntemler uygulanır. Uygulanacak yöntemi belirlemede hastanın durumu da önemlidir.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğimizde günün her saatinde hizmet sunulmakta ve acil şartlarda bile hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.