UZMANLAR KÜÇÜK EL HASAN’A UMUT IŞIĞI OLDU

Spread the love

Özel Yalova Hastanesi’ne 990 gram olarak sevk edilen El hasan, Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Tahsin ve Yoğun Bakım ekibinin doğru tedavi ve özverili çalışmaları sonucu sağlıklı bir şekilde  2,305 gram olarak ailesine teslim edildi.

 

 

            El Hasan, 17 yaşında anneden 32 haftalık 990 gram olarak normal doğumla devlet hastanesinde dünyaya geldi. Solunum sıkıntısı olan ve çok düşük doğum ağırlıklı dünyaya gelen El Hasan 112 ile Uzmanlar Özel Hastanesi’ne sevk edildi. Hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım servisi’ne kabul edilen hasta hemen küvöze alınarak, vücut ısısını kaybetmemesi için nemlendirildi, ısıtıldı ve özel kıyafetlere sarıldı. Solunum sıkıntısına basınçlı oksijen ile müdahale edildi.  Ağızdan beslenemeyecek kadar küçük olan bebeğe, göbeğinden katater yerleştirilerek onun için gerekli olan besinsel maddeler, mineraller ve vitaminler buradan verildi. Her geçen gün uygulanan tedavi ve bakıma olumlu yanıt veren küçük El Hasan Uzm. Dr. Hasan Tahsin Şahin ve Uzm. Dr. Onur Balcı’nın gayretleri ve Uzmanlar Özel Yalova Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Servisi’nin vefakar hemşirelerinin birer anne gibi yaklaşımları sayesinde 46 gün sonunda 2,305 gram olarak sağlıklı bir şekilde ailesine teslim edildi.

 

         Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi Sorumlusu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hasan Tahsin; Riskli gebeliklerin ve 37. haftanın altında doğumu gerçekleşme ihtimali olan gebelerin acil durumlar dışında tam teşekküllü  yenidoğan yoğun bakım servisi olan bir hastanede doğum yapmalarının hem anne hem de bebek açısından daha sağlıklı olacağını, çünkü düşük doğum ağırlıklı ya da erken doğan bebeklerin bir hastaneden başka bir hastaneye sevki sırasında bile hipotermi (bebeğin vücut ısısının düşmesi), intrakranial kanamalar (beyin kanamaları) gibi istenmeyen ve bebeğin durumunu kötüleştirebilecek durumlar doğurabileceğini belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.