1 MAYIS EMEĞİN VE EMEKÇİLERİN BAYRAMIDIR “KUTLU OLSUN”

Spread the love

CHP Yalova İl Başkanı Özcan Özel 1 Mayıs İşçi Bayramı olması nedeniyle Emeğinle geçinen tüm çalışanların 1 Mayıs Emek Bayramını kutladı. Özel ” İşçilerin, insanlık onuruna yaraşır bir hayat seviyesine ve demokratik haklara ulaşabilmek için verdiği mücadelenin sembolü olan 1 Mayıs, emekçilerin uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günüdür” dedi. 

 

Özel açıklamasını şu satırlarla sürdürdü, “İşsizliğin, adaletsizliğin, hukuksuzluğun, yoksulluk ve yolsuzluğun had safhaya çıktığı dönemde, iktidarın başta işçi sendikaları olmak üzere toplumun tüm katmanlarını germe noktasında başarılı gözükmektedir.  Emekçilerimizin emek bayramını Taksim alanında kutlama isteğini bile çok görmektedirler. İzin bile vermemektedirler.  Emeğin Bayramını kutlamasına bile hoş görüsü olmayanların emekçinin ve emeğin hakkını savunması da mümkün değildir. Devlet kaynaklarını İş -veren yandaşlarına aktarmaktan sakınca görmeyenlerin emeğin hakkını savunması işte bu yüzden mümkün değildir.  İşçi sağlığı ve iş güvenliği gibi kavramlardan uzak olan iktidar yetkililerinin bir garip başarısızlık örneğini den bahsedersek,  2016 yılın da yani geçtiğimiz yıl 1970 emekçimizin hayatlarını kaybettiğini üzülerek belirtmek isterim. Bu ölümler Türk İş yaşamında yaşanmış en yüksek oranda gerçekleşen iş kazaları sonucunda kaybedilen canlarımızdır. Hayatlarını kaybeden tüm emekçilerimize Allahtan Rahmet diliyorum.  Hep kaybedenler emeklerini ortaya koyanlar olmaktadır. Ne için? Buna dur demenin yolu da İşçi ve Emekçi kardeşlerimizin örgütlendikleri sendikalarının güçlü duruşlarıyla gerçekleşmesi mümkündür.  Ne yazık ki sendikalaşma yerine sendikasızlaştırma devlet eliyle desteklenir hale getirilmektedir.  Hak aramak, terinin karşılığını kurumadan istemek adeta suç olma noktasına çekilmektedir. Bugün ülkemiz de hukuk alanında yaygınlaşan hukuksuzluk örnekleri gelecekte hak arayacak olanlar için ciddi endişe kaynağı haline gelmektedir.  Son referandum seçimleri sonunda hukuksuzluğun ayaklar altına alınmasını hep birlikte seyretmedik mi?

 

Emek dünyası adına endişem odur ki; tek adam vesayetine doğru yol alan ülkem emekçilerini ciddi sorunlar beklemektedir. Kıdem tazminatları üzerinde oyunlar planlanmakta, İşsizlik Sigortası adı altında toplanan kaynak işsizlerimize değil yol-köprü gibi yatırımlara ve bütçe açıklarının kapatılmasına kaynak olarak kullanılmaktadır. Emek dünyası adına anlatılacak, paylaşılacak o kadar çok sorunlarımız bulunmaktadır ki, bu sorunların üstesinden ancak sosyal demokrat, emeğin üstünlüğüne inanmış bir partinin iktidara taşınmasıyla mümkün olacağını belirtmek isterim.” Diyerek satırlarını noktaladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.