BEL AĞRISI TEDAVİSİNDE SPİNAL ENJEKSİYONLAR VE RADYOFREKANS UYGULAMA TEDAVİLERİ

Spread the love

Özel Yalova Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzman Dr. Mesut Kılıç bel ağrısı tedavisinde spinal enjeksiyonlar ve radyofrekans uygulama tedavileri hakkında açıklamalarda bulundu.

        Bel ağrısı kişinin iş ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen, toplumda her yüz kişiden sekseninin hayatının bir döneminde yakındığı bir ağrıdır. Bel ağrısının birçok nedenleri olmakla beraber özetle kas spazmı, omurga kireçlenmesi, bel kayması, , romatizma, kemik erimesi, omurlarda kırık ve bel fıtığı gibi çeşitli nedenlerden oluşabilir.

         Bel ağrısı, cerrahi dışı ve cerrahi olarak tedavi edilir. Tedavinin başarıya ulaşması için her hastaya özgü sebebin / hastalığın teşhisi yapılmalı ve yine hastaya özgü tedavi yöntem seçilmelidir. Cerrahi dışı tedaviler öncelikle uygulanmalı fakat gerekli durumlarda cerrahi tedavilere başvurmaktan çekinilmemelidir.

         Bel ağrısı tedavisinde cerrahi dışı tedavilerden olan spinal enjeksiyonlar ( Bel bölgesinde eklemlere ya da sinirlere iğne ) ve radyofrekans uygulamaları hem tanı hem de tedavide kullanılan yüz güldürücü uygulamalardır.

         Bu tür uygulamalar steril şartlarda, floroskopi eşliğinde ( anlık görüntü sağlayarak doğru yere iğne yapılmasını sağlayan cihaz) uygulanır. Hastaya herhangi bir narkoz verilmez ve iğne sonrası 1-2 saat dinlendikten sonra taburcu edilir.

Spinal enjeksiyon çeşitleri:

– Faset eklem enjeksiyonu

– Medial dal bloğu

– Epidural enjeksiyon

– Trasnforaminal enjeksiyon

– Sakroiliak enjeksiyon

         Spinal enjeksiyonlar genellikle güvenilir uygulamalardır, oluşabilecek yan etkiler hafif- orta şiddette ve kendini sınırlayan yan etkilerdir.

         Radyofrekans uygulamaları ise ağrı duyusunu taşıyan sinirlerin yüksek ısı ( radyofrekans) ile yakılmasıdır. Teknik olarak spinal enjeksiyonları ile hemen hemen aynıdır. Lokal anestezi altında işlem yapılır ve 6 ay ile 3 yıl arası ağrısız dönem elde edilebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.