ERİŞKİNLERİN DE AŞILANMASI GEREKLİ

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Mehmet Erdem GÜREL, son yüzyılda tıp alanındaki en anlamlı gelişmelerden biri olan aşılamanın önemine vurgu yaparak, erişkinlere uyglanması gereken aşılar hakkında bilgi verdi.

“ Önlenebilir olan enfeksiyon hastalıkları, tıbbi alanda yaşanan gelişmelerle büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Bu hastalıkların kontrolünde bağışıklamanın çok etkin bir rolü bulunmaktadır. Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmeler doğrultusunda aşıyla önlenebilir hastalıkların tedavisinde önemli aşamalar kaydedilmesi her yaştan insanı olumlu yönde etkilemiştir. Erişkin aşılanması (bağışıklama), erişkin yaşlarda bağışıklığın devamı için gerekli rapellerin yapılması, yaşlıların bağışıklanması, eşlik eden hastalığı olan risk grupları, seyahat sağlığı ile gebeler, sağlık çalışanları, damar içi ilaç kullanıcıları, homoseksüel erkekler ve kalabalık ortamda yaşayanlar gibi yüksek riskkli grupların aşılanması şeklinde sınıflandırılabilir.

Erişkinlerin tümü ‘tetanoz – difteri’ aşısını mutlaka yaptırmalıdır. ‘Boğmaca’ aşısını daha çok sağlık çalışanları ve bir yaşından küçük çocuklarla temas eden yetişkinlerin yaptırması önerilir. Kızamık ve kızamıkçık geçirmemiş veya öncesinde bu hastalıklara karşı aşılanmamış erişkinlerin ‘Kızamık, Kızamıkçık ve Kabakulak (KKK)’ aşılarını yaptırması gerekir. Başta sağlık çalışanları, immün düşkün hastalarla aynı evde yaşayanlar, doğurganlık çağında olup gebe olmayan kadınlar, çocuklarla sık temas edenler ve uluslar arası seyahat edenler olmak üzere suçiçeği geçirmemiş tüm erişkinlere ‘Varisella’ aşısı önerilir.

Bazı ülkelerde erkeklere de önerilen ‘İnsan Papillomavirüs’ aşısını 26 yaşında küçük kadınlar yaptırmalıdır. Grip, başta kalp hastaları olmak üzere toplumun ciddi kesimini etkilemektedir. Mevsimsel olarak uygulanacak ‘Grip’ aşısı ile bu riskten büyük oranda kurtulmak mümkündür. Yine belirli dönemde uygulanacak ‘Pnömokok’ aşısı ile zatürreden de korunabilirsiniz. Doğuştan dalağı olmayanlar veya ameliyat ile alınmış olanlara, askerlere ve endemik ülkelere seyahat edenlere ise ‘Meningokok’ aşısı önerilir. ‘Hepatit A ve B’ virüs aşıları özel gruplarda erişkinlere önerilmektedir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.