GÜNDEM GÖKÇE BARAJI

Spread the love

İlimizin tek su kaynağı olan Gökçe Bara Gölü havzasında Su Kalitesi İzleme Referans Notaları Belirleme ve Modelleme Projesi kapsamında ilgili kurum ve kuruluşlar ile halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için “Halkın Katılım Toplantısı” düzenlendi. Toplantı 24 Nisan 2017 tarihinde saat 14.30’da Termal Kaplıcaları toplantı salonunda yapılacak.

 

 

Projenin bir parçası olan toplantıda gelecek önerilerde dikkate alınacak ve Gökçe Barajı Havzası özel hükümleri yeniden belirlenecek. TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Faruk Tezcan “Barajdaki su kalitesinin korunması için havzanın kirleticilerden korunması ve muhafaza karakterli ormanların tahrip edilmemesi gerekir. Gökçe Barajı yağış alanının tamamının ormanla kaplı olması ve bu ormanın çok yerinde bir kararla “muhafaza ormanı” olarak belirlenmesi nedeniyle barajdaki su kalitesi bozulmadan korunabilmiştir. Dolayısıyla, su kalitesinin korunmasında ve baraj ömrünün uzatılmasında, havzadaki orman alanlarının korunması son derece önemlidir.

 

Baraj Havzası Turizm Planları dışında tutulmalıdır. Daha önce bilirkişi heyetlerinin ve mahkeme kararlarının dikkate alınmasını bekliyoruz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.