PRP İLE GENÇLEŞEBİLİR CİLDİNİZİ YENİLEYEBİLİRSİNİZ

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. R. İsmail ENGİN, yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesi gerektiren tüm alanlarda kullanılabilen aynı zamanda gözaltı morlukları ve leke tedavilerinde de iyi sonuçlar alınabilen bir yöntem olan “PRP  (Platelet Rich Plasma)“  hakkında bilgi verdi.

 

        PRP, “Platelet Rich Plasma (trombositten zengin plazma) yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması” olarak bilinen tedavi yönteminin kısaltılmış adıdır. Yeni bir yöntem olan PRP uygulaması cilt gençleştirmede kullanılmaya başlanmıştır.

                PRP yönteminde hastadan 8-20 cc kan alınıp santrifüj edilir. PRP tedavisi için elde edilen serum derinin içine enjekte edilir. PRP uygulamasının amacı dokuya kan dolaşımı ile ulaşabilecek miktardan çok daha fazla sayıda pıhtı hücresi iletebilmektir. Bu şekilde hedef dokuda onarım hızlı ve güçlü bir şekilde başlar. PRP yöntemi ile elde edilen serumdaki trombositlerin yoğunluğu kanda bulunan miktardan 2 ila 4 kat daha fazladır. PRP tedavisinde pıhtı hücrelerinden, yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi sürecini başlatan, yaşamsal önemi olan büyüme faktörlerini elde edilmesi amaçlanır. Peeling uygulamalarından hemen sonra, derinin hızla yapılanmasını sağlamak, kırışıklıkların düzelmesini, esneklik ve parlaklığının yeniden kazandırılmasını sağlamak, iyileşmesi uzun süren yara, çatlak ve deri niteliğinin zarar gördüğü durumların kontrolünü sağlamak, saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

                Uygulama yüz, boyun, dekolte, ellerin üstü ve bacak içleri, kollar, saçlı deri gibi cilt yenilenmesi gerektiren tüm alanlarda kullanılabilir. Gözaltı morlukları ve leke tedavilerinde iyi sonuçlar alınabilir. PRP ile elde edilen bu içerik tamamen kendisine ait olduğu için, lokal bir allerji riski veya bulaşıcı hastalık riski taşımamaktadır. Aynı zamanda kanın alınması, plateletlerin ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapıldığı için yani dışarıdan da bir bulaşma riski yoktur. Ayrıca verilen plateletlere eklenen hiçbir şey mevcut olmadığı için bu uygulama güvenilir olarak değerlendirilebilir. Bu ürün (PRP) dolgu veya mezoterapi gibi yollarla deriye uygulanır ve deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir. Toplamda yaklaşık 10 dakikalık bir uygulamadır. Kolay ve acısız biçimde uygulanır. PRP uygulamasında kan alınmasından dolgu veya mezoterapi ya da maske uygulamasına kadar olan bütün işlemlerin teknik ve hijyenik nedenlerden dolayı aynı yerde yapılması gerekir. Bir hastadan elde edilen kan ürününü aynı hastaya geri vermek için mutlaka etkinlik ve güvenilirliği onaylanmış ürün ve yöntemler tercih edilmelidir. Avrupa Birliği ülkelerinde medikal malzeme olarak onaylanmış, CE damgası taşıyan, tüm dünyada kullanılmakta olan ürünler kullanılmalıdır. Burada doz aşımı gibi bir durum söz konusu değildir. Elde edilen PRP’nin tamamı uygulanabilir. Genellikle bir mezoterapi kiti ile toplam 4-8 mililitre PRP elde edilebilir. Bu da yüz, boyun, dekolte bölgesi, kolların dışı, bacakların iç kısmı gibi alanların tamamında tedavi imkanı sağlamaktadır.

Nihai bir sonuç elde etmek amacıyla 3 hafta aralıkla en az 3 enjeksiyon yapmak gereklidir. Daha sonra da her 6-12 ayda bir uygulama yapılması sonuçların korunmasına olanak tanır. Bu durumda uygulanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir. Yani her 20 günde bir yapılacak 3 veya 4 uygulamadan oluşacak bir kür ortalama olarak her yıl tekrarlanmalıdır. Dolgu vb. diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir. Platelet sayısı 250 binden az olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılamamaktadır.

Sonuç olarak; kozmetik amaçlı PRP uygulaması birçok beklentiyi karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Çünkü uzun etkilidir, deriyi en doğal biçimde yeniden yapılandırıp canlandırır. Uygulanması kolay ve güvenlidir. Sadece yeni kollajen oluşumunu değil, derinin bütün yaşamsal işlevlerini de destekler. Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek” azaltmaktadır. İlk uygulama sonrası oluşan parlak ve sağlıklı görünüm bir süre sonra hafifçe azalabilir, bu nedenle tekrarlayan uygulamalar yapılmalı ve genleştirici etki sağlanmalıdır. 3 veya 4 uygulama sonrası yapılacak kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı olabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlamak mümkün olacaktır.

                Medikal Estetik ve Güzellik Merkezimizde Dermatoloji Uzmanımız Uzm. Dr. R. İsmail ENGİN, Kimyasal Peeling dışında, PRP, Saç Mezoterapisi, Mezolifting, Dolgu, Botox, Dermaroller ile medical tedavi, Komedon Tedavileri, Aqua Glo Cilt Bakımı gibi işlemler de yapmaktadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.