YAZA GİRERKEN BU BESLENME ÖNERİLERİNİ DİKKATE ALIN

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rumeysa VAROL, yaza sağlıklı girmek ve kalıcı kilo kontrolü sağlamak için önerilerde bulundu.

 

“ Bahar döneminde, kış mevsiminin etkilerinden kurtularak uyanan bedenimiz desteğe ihtiyaç duyar. Vücudumuz bu desteği sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve stresten mümkün olduğunca kaçınmaya çalışarak sağlar. Kışın aldığımız fazla kiloları da verme isteği duyduğumuz bu dönemde dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır.

 

Öncelikle yıl boyunca tüm besin gruplarından dengeli porsiyonlarda tüketerek sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanın. Güne başlarken bedensel ve zihinsel fonksiyonlar için gerekli olan enerjiyi sağlayan kahvaltıyı ihmal etmeyin. Tam tahıllı ekmekler, beyaz pirinç yerine esmer pirinç ve bulgur sizin için daha sağlıklı seçimler olacaktır. Haftada 2-3 kez omega–3 yönünden zengin balık, semizotu gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, ceviz ve fındık gibi kuru yemişler tüketmeyi alışkanlık haline getirin. Et ve süt ürünlerini mümkün olduğunca yağsız tüketmeye çalışın.  Mevsimine uygun meyve ve sebzelerden günde en az 5 porsiyon tüketin. Vücudumuz yaz mevsiminde daha fazla sıvıya ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol bol sıvı alımına özen gösterin. İçeceklerinize şeker eklememeye çalışın. Günde en az 30 dakika orta şiddette egzersiz yapın. Bu miktarı yavaş yavaş artırarak günde 45 dakika – 1 saate kadar çıkarın.
 

Yıl boyunca sağlıklı bir bedene ve zihne sahip olmak için yukarıdaki beslenme önerilerini yaşam tarzınız haline getirmeniz son derece önemlidir. Unutmayın, birçok hastalık ve sorun yeterli ve dengeli beslenmemek nedeniyle ortaya çıkmaktadır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.