YÜZÜNÜZLE UYUMLU BİR BURUNA SAHİP OLMAK ÇOK KOLAY

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Zeynal HAN, günümüzde en sık yapılan ameliyatların başında gelen “Estetik Burun Cerrahisi (Rinoplasti)” uygulamaları hakkında bilgi verdi.

“ Burun yüzümüzün odak noktasıdır. Yüzün geri kalanı ile uyumlu olan bir burun bütünlük oluşturur ve dikkat çekmez. Burundaki en ufak bir bozukluk büyür ve imajı değiştirerek psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle böyle bir soruna sahip olan pek çok kişi burun estetiğini tercih etmektedir.

Estetik burun cerrahisi genel bir tanımlamayla burun dış görünümünün yani estetiğinin düzeltilmesidir. Sadece burun boyutlarını küçültmek ya da büyütmek amacıyla değil, burun uç kısmını yeniden şekillendirmek, burun üst kısmında bulunan kemeri uzaklaştırmak, üst dudak ile burun arasındaki ilişkiyi ve açılanmayı veya burun ile alın arasındaki açıyı düzeltmek ile burnun nefes alıp verme işlevinin düzeltilmesi yanında hastanın psikolojik beklentisinin, ruhi durumunun düzeltilmesi amacıyla yapılır. Özellikle burun içi eğriliklerinin aynı operasyon sırasında düzeltilmesi son derece önemlidir. Bazı vakalarda hastaların burun görünümünü düzeltmek amacıyla doku ve kıkırdak ilave etmek gerekebilir. Bu değişikliklerin biri veya hepsi tek ameliyatla gerçekleştirilir. Burun içi ve dışının farklı ameliyatlarla düzeltilmesi, elimizde bulunacak kıkırdak kaynağın boşa gitmesi anlamını taşımaktadır.

Rinoplasti burnun, dolayısıyla yüzün görüntüsünde değişiklik yapar. Kişinin ihtiyaçlarına göre düzenlenen burun estetiği cerrahisi, cerrahlar tarafından yapılan en zor kozmetik uygulamalardandır. Bunun nedeni, iyileşme sürecindeki komplikasyonların kontrol edilemeyişidir. Bu noktada deneyimli bir cerraha başvurmak çok önemlidir. Ameliyat sonrasında konuşma ve mimikler burunu etkilemeye devam ettiğinden, burunun en son hali bir iki yıldan önce belli olmayabilir.

Her aday rinoplasti için uygun değildir. Sizi rahatsız eden noktayı net bir şekilde anlatamıyorsanız, yeni bir buruna alışacak kadar genç değilseniz, herhangi bir burun ilacı kullanıyorsanız, gerektiğinde revizyon ameliyatının gerekebileceğini kabul etmiyorsanız burun estetiği sonrası tatmin edici bir sonuç alma şansınız düşüktür.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.