DİYET LİSTELERİNİN VAZGEÇİLMEZİ BULGURUN FAYDALARI

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Rumeysa VAROL, yüksek miktarda lif ve posa içeren bulgurun pirinç ve makarnaya göre uzun süre tok tutucu özelliğe sahip olduğunu vurguladı.

 

Bulgur, makarna ve pirince kıyasla çok daha zengin bir besin kaynağı. Bu nedenle diyette karbonhidrat kaynağı olarak makarna ve pirincin yerine daha sağlıklı olan, vitamin kaynağı bulgurun seçilmesini öneriyoruz.

 

Bulgurdaki B grubu vitaminleri, folik asit ve lifin pirinç ve makarnadan yüksek olduğunu, beslenmede ve kilo kontrollerinde pirinç ve makarna yenilmesi yerine,  bulgurun tüketilmesinin önemini vurgulayan Varol, sağlıklı kilo vermek için özellikle diyet listelerine tok tutma özelliği olan bulgurun eklenmesini tavsiye etti.

 

Glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmek uzun dönemde diyabet, kalp hastalıkları ve kronik hastalıkların oluşma riskini azaltır. Yediğimiz besinlerin kan şekerini yükseltme oranına glisemik indeks denir. Bulgurun glisemik indeksinin düşük olması sebebiyle, kana yavaş karıştığı için sıklıkla tüketilmesinde fayda vardır.

 

Hayatınız boyunca glisemik indeksi yüksek besinlerden kaçının. Yemeklerinizi hazırlarken et, sebze, kuru baklagil tarzı yemeklerinizin yanında glisemik indeksi yüksek pirinç, beyaz ekmek, patates gibi besinler yerine bulgur tüketmeye özen gösterin.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.