ENGELSİZ ORGANİK TARIM PROJESİ

Spread the love

Engelli öğrencilerimizi tarıma yönlendirerek topluma kazandırmak, organik tarım konusunda bilgilendirerek meslek edinmelerine katkıda bulunmak, tarımsal faaliyetlerden yararlanarak rehabilite etmek ve sosyalleşmesine katkı sağlamak amacıyla Yalova İl Millî Eğitim Müdürlüğü, Yalova İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü işbirliği protokolüyle imzalanan Engelsiz Organik Tarım Projesi’ nin açılışı Yalova Esvet Sabri Aytaşman Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezinde yapıldı.

 

 

Açılışa; Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Yalova İl Genel Meclisi Başkanı Yaşar Demirel, Yalova Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin, Yalova İl Millî Eğitim Müdür Vekili Ali Tosun, Yalova İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürü Yılmaz Boz, Yalova İl Özel İdare Genel Sekreteri Selim Karahan, Yalova İl Kültür ve Turizm Müdürü Şeref Tali, Yalova Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Faruk Uysal, kurum şube müdürleri ve temsilcileri katıldı.

Açılışın gerçekleşmesinin ardından engelsiz organik tarım serasında fide dikimi gerçekleştirildi.

Yalova İl Millî Eğitim Müdür Vekili Ali Tosun; “Engellilik, sadece bireyin ya da mensubu olduğu toplumun değil, tüm insanlığın ortak sorunudur. Siz hiç gözlerinizi kapatıp evin içinde dolaştınız mı? Ya da film seyrettiniz mi? Kulaklarınızı kapatıp şarkı dinlediniz mi? Tekerlekli sandalye ile ağacın altına kadar gidip, saatlerce dallardaki meyvelere baktığınız oldu mu?

Eğer şimdiye kadar bunları hiç düşünmediyseniz, bu hayatın gerçeklerini iyi görmemişsiniz demektir. Yaşamınızda bir şeyler eksik kalmış demektir. Yalova İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak, ilimizdeki her yaş ve seviyedeki engelli çocuklar ile yetişkinlerin eğitimini destekleyici uygulamaları ve uygun koşulların yerine getirilmesi çabası içerisindeyiz. Engelli bireyler olarak nitelendirdiğimiz öğrencilerin toprak ve doğa ile daha haşır neşir olmaları; onların ortaya çıkmayan ve henüz bizim keşfedemediğimiz yönlerinin neşv-ü nema bulmasında önemli bir anahtar olacağını ifade edebiliriz.

Bu bağlamda engelli bireylerin bir yandan eğitsel süreçleri diğer yandan üretmenin, başarmanın, somut ürün meydana getirmenin, insanlığa faydalı olmanın hazzını yaşamaları bu projenin çıkış noktası olmuştur.

Engelsiz Organik Tarım Projesi” kapsamında üretimler, okulumuzda bulunan 62 engelli öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilecek. Serada organik olarak domates, patlıcan, biber, yeşil soğan, roka, tere üretimi yapılacak. Eğitimler Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Eğiticileri tarafından serada uygulamalı olarak verilecek. Projenin 2. ve 3. yılında elde edilen organik ürünlerin satışına yönelik çalışmalarla devam edilecektir.” dedi.

Programın ardından Yalova Valisi Tuğba Yılmaz; “Organik Tarım Müteşebbis Sertifikası” nı, Esvet Sabri Aytaşman Özel Eğitim ve  Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Harun Alpar Canatan’ a takdim etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.