KENAN ENGİN KİMDİR?

Spread the love

Kenan Engin Çevre Gazetesi yazarı Buse Kılıç’la yaptığı söyleşide, bu güne kadar gerçekleştirmiş olduğu projelerini Yalova hakkında görüşlerini bizimle paylaştı.

Şöyleşinin tamamını izleyebilirisiniz

  •  Kenan engin kimdir? Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? 

Kenan Engin, 02.02.1962 Trabzon Maçka doğumlu 1984 yılında Yalova’ya yerleşmiş mesleği olan oto tamirciliği ile Woswagen servisi olarak Yalova’da ticari hayatına başlamıştır. 1984 yılından 1990 yılına kadar Woswagen servisliği daha sonrasında BWM, Mercedes 2016 yılında da Karsan yetkili servisi bünyesinde iş hayatına devam etmiştir. Bu arada Kenan Engin’in kendi içgüdülerinde hayallerinde olan projeleri bir sanayi sitesi inşaatları bir kaç tanede iş kolları yapmak hedeflerindedir. Bunlarında gerçekleştirmiştir. İki çocuk babası bir kızım bir oğlum var, bir de torunum var kızımdan. Yani mutlu bir aileye sahibiz. İş hayatımızda da mutluyuz. Yani Kenan Engin kısacası; Yalova’da 1998’de esnaf ve sanatkârlar odasında aday olmuştur. O zamanlar CHP’nin altın çocuğu İsmail Mutlu kazandı. kazandığı süreçten itibaren devamlılığını sürdürüyor. 2013 yılıydı zannedersem biz Ticaret Odası seçimlerine girdik. Biraz daha şirketleşip büyüdükten sonra Ticaret Odası seçimlerinde meclis üyeliği meclis üyeliğinden sonra içerdeki yapılan seçimlerden sonra meclis başkan yardımcılığı ve Türkiye odalar borsalar birliği (TOBB) delegeliğini kazandım dört yıldan beri bu görevimizi yapıyoruz. Bu görevle beraber başka görevlerde veriliyor onları da iyi bir şekilde yerine getiriyoruz. Kenan Engin; tamircilikten gelme 1969 yılında İstanbul Atatürk Sanayisinde ve eski sanayide çalışmış Yalovalı bir iş adamıdır.

 

 

 

  • Yalova sizin için neyi ifade ediyor? Yalova’nın geleceğiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Yalova artık bizim doyduğumuz bir şehir çocuklarımızın ailemizin büyüdüğü bir şehir. Yalova çok güzel bir şehir, Yalova’ya hep sahip çıktık geldiğimizden beri ..Yalova’da yaşayan herkes Yalovalıdır. Biz Yalova’da 33 senedir yaşıyoruz Yalova halkı her şeye müsaade etmez kapkaçlar, hırsızlıklar, terörler. Yalova’nın sahili güvenlidir, iki üç yaşındaki çocuklarımız kendi başına eve dönebilir, gençlerimiz sokaklarda çok rahat hareket edebilir. Yaz aylarında çok kalabalık olunmasına rağmen güvenlidir. Bizim için en önemli unsur Yalova’nın büyümesi.  1995 yılında il oldu il olduktan sonra kamu alanında büyümeye başladı. Yalova’da her toplumdan insan vardır her memleketten. Fakat benim düşündüğüm ve gördüğüm gibi herkes Yalova’da Yalovalı gibi yaşamaya çalışıyor. Eskiden bir Yalovalılık vardı şimdi onlarda alıştı iç içe yaşamaya. Yalova’nın diğer bir yönü sanayisi var turizmi var aynı zamanda emekli şehri olduğu için Yalova’da herkes yaşayabilir.

  • Şuan itibariyle hangi iş alanlarında faaliyet gösteriyorsunuz?

Tabi asıl mesleğimiz olan oto tamirciliği kendim aktif olarak yapmıyorum 8 yıldır. Yalova Kirazlı Sanayinde 1000 m2’lik alanda Karsan ticari araçlarının yetkili servisi Hyundai yetkili servisi olarak varlığımızı sürdürüyoruz. Servislerimizden memnunuz Bursa’da Hyundai ve Karsan toplantısına katılım sağladık. Bir ödül töreni düzenlendi ve beklemediğim bir ödül aldık Türkiye kapsamında müşteri memnuniyetinde 1. Sırada ödülümüzü aldık. Bu çok önemli, ticaretin felsefesinde bu var eskiler hep müşteri her zaman haklıdır der. Eğer müşteri memnuniyetinde ilk beşe girebiliyorsanız para kazanıyorsunuz demektir. Ekibimin bu başarıda payı büyük tabiî bizde işimizin başındayız buda güven veriyor insanlara. Geçen yıl haziran ayının 3’ünde Yalova kirazlıda sanayisinde sanayi inşaatına başladık 44 dükkân 114 m2 ve 2 adet 750 m2 olmak şartıyla toplamda 46 dükkân yaptık. Ortalama 10.200 m2 alan üzerine 6.000m2 inşaat alanı bitti. Bir hafta içersinde iskânlarını verip aktif hale getireceğiz. Satılan dükkânların her şeyi bitti. Bu iş merkezine Kenan Engin İş Merkezi dedim güvenle yaptım. Çünkü her şeyi kendimiz yaptık alt yapısını yolunu hepsini kendimiz gerçekleştirdik. Biraz kazanıyorsanız birazda harcamanız gerekmektedir. Onun haricinde iş kolumuz yeni açtığımız Atasay Shop Yalova’da Özdilek AVM’de Türkiye’nin ilk Atasay Shopudur. Bunun en güzel yanı da Yalova Ticaret ve Sanayi Odası artık şirket kurumlarını bile YTSO kayıt yapıyor. İlk şirket kurumu 001 nolu OkanEngin Grup olarak açılışı gerçekleştirdik.

  • İş alanlarınız konusunda size en büyük desteği sağlayan kimlerdir?

İş alanlarında en büyük destekçim kim diye sorarsanız kendimim. Tek başıma karar veririm. Eşim ev hanımıdır çok iyi bir insan değerli bir insan. Dediğim gibi parayla alakası yok yapamadıklarımızla ilgili biz şimdi varken yaptık.  Ama önemli olan ana işler. Geçici olarak birçok iş yaptık. Benim en büyük destekçim maddi anlamda bankalardır, 20-25 yıldır İş Bankasıyla çalışıyorum. İş Bankası Afyonda başlayacak olan müdürüm Serkan Bey en büyük destekçimdir, son projemde 3,5 milyon kredi ve kendi birikimlerimizle beraber yaptık projemizi. Destek kendinizsiniz kendinize güvenmezseniz yapamazsınız. Örneğin Yalova Seyahat var biliyorsunuz Yalova’nın gülü çiçeği ama yıllardır karmaşık düzen mevcut 1979 yılında kurulmuş Yalova’nın efsane taşımacılık kooperatifi adıyla namıyla devam ediyor. 2016 da bana teklif etmişlerdi kayyum başkanlığını ben kabul etmedim öncelikle fakat çok ısrar ettiler otobüsçülük benim bildiğim bir iş değil yinede kayyum başkanı olarak devam ettik. Yalova seyahatte 248 tane fazladan üye bulunuyordu farklı bir şeyler için tutuluyordu. İl bölgelendirme raporumuzda bunların bildirimini sağladık. 248 kişinin istifasını istedik. 110 kişi istifa etti.130 civarında da ihraç ettik. Biz aslında onların işlerini bozmadık. Onlara 3 ay süre verdik bir araç bir belge ve vergi levhasını getiren hepiniz üyesiniz. Bize yasalar bunu söylüyor. Kooperatifin genelini düzelttik.

  • Aklınızda var olan fakat bir sonraki döneme ertelediğiniz projeleriniz var mı?

Aslında Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine yönelik bir planımız var. Genel seçimler başkanlık seçimleri geliyor 55 yaşındayım ben yapmak istediğim birçok şey var oradaki alacağımız görev bizi yürütecek. Burada Yalova’ya hizmet verecek Yalova’ya bir şeyler katacak insanlarla bir şeyler yapmayı hedefliyoruz. YTSO’nun beraber olması çok güzel. Esnaf ve sanatkârlar odası vardı ve tekti şimdi bölündüler. Ayrılınca masraflarınız artıyor ve gelir azalıyor, onların hepsinin bir çatıda olması lazım, bize ve vatandaşa yazık. YTSO olarak belli cirodakileri kaydediyoruz. Yalova’da ticaretçi arkadaşlarımızda bir vurdumduymazlık var. Bir girişimde bulunulmuyor. Biz yokluklarla büyüdük bu zamana geldik Yalova’da altı ayda bir narkotik aracı gelmekte gençlerimiz bu tarz uyuşturucu alkol gibi birçok bağımlılığın pençesine düşmüş durumda bunlara dikkat edelim siz bizim geleceğimizsiniz.  Bir kereden bir şey olmaz demeyin. Onun için bütün herkesten rica ediyorum çocuklarımız çürütülüyor. Dünyanın en genç nesli bizde Avrupa bizi bundan sevmiyor dünyada ileriki dönemde 40 yaşının altında insan kalmayacak bunlar 60’lı yıllarda davullu zurnalarla aldıkları Türkleri geri gönderdiler. Türkler çalışmayı sever. Bizi Avrupa birliğine istemezler bizi sömürüyorlar. Gençler bağımlılıklarla baş edemezlerse bu tarz düzenle nasıl baş edecekler. O yüzden aileler ve gençlerimizin dikkatli olmasını diliyorum.

  • Oto tamirciliği yaptınız ve sizden sonra gelecek biri var mı?

Bizde şöyle bir deyim vardır; “çırak ustasını geçmezse o meslek ölür” derler. Takım çalışır usta övünür, benim 20’yi aşkın yetiştirdiğim kişi dükkân sahibidir. Bu gurur verici bir şeydir. Benim oğlum bilgisayar programcısı Karsan’ın başında ama tamirden anlamaz 25 yaşında ağaç yaşken eğilir. Ona bu yaştan sonra öğretemezsin yönetici, artık aynı zamana da her şey elektronik. Ben tamircilik yaptım yıllarca ama şimdi bozulsa tamir edeceğim bir araca binmiyorum. Burada şu önemli artık herkes kendini iyi yetiştirmeli onun için gençlerin bizim gibi insanları örnek alarak ilerlemesi lazım bu ülke hepimizin.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.