SON GÜNÜ 31 MAYIS

Spread the love

 SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI 

Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan haftanın “SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI” olarak kutlanmaktadır.

İlk defa 2009 yılı 11-17 Mayıs Haftasından başlayarak sosyal güvenlik haftası kutlanmaya başlanmıştır. Bu yılda 15-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır.

YAPILANDIRMA HAKKINDA ÖNEMLİ HATIRLATMA

6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması hakkındaki kanuna istinaden Sosyal Güvenlik Kurumuna 2016 Haziran ve öncesi döneme ait olan borçlarını yapılandıran sigortalı, işveren ve emeklilerimizin ilk taksit / peşin ödeme son günü 31 Mayıs. Söz konusu kanun gereği yapılandırmada ilk iki taksitin ödenmesi zorunlu ve bu tarihe kadar ödemesini gerçekleştirmeyenlerin yapılandırmaları bozulmuş olacaktır.

YALOVA İLİMİZDE SOSYAL GÜVENLİK HAFTASI KUTLAMALARI

Yalova İlimiz de Atatürk Heykeli çelenk sunumu, tüm şehitlerimiz için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunması ile başlandı.

 • İlk olarak Yalova Valisi Sayın Tuğba YILMAZ makamında ziyaret edildi.
 • Daha sonra iş ve işlemlerimizde önemli paydaşlarımız olan Yalova Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Mustafa PEHLİVAN ve Yönetim Kurulu üyeleri, Yalova Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hüseyin ÇETİN ve Yönetim Kurulu ile Yalova Üniversitesi Rektör V. Prof. Dr. Rafet BOZDOĞAN ziyaret edildi.
 • Polis ve asker Şehitliğimiz ziyaret edilecek.
 • Kızılay’a kan bağışı kampanyası SGK İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlendi.
 • İlköğretim öğrencilerine “Güven İle Sağlıklı iletişim” ve “ Güven ile Sağlıklı Emeklilik” hikâye kitapları dağıtıldı.
 • Yalova şehir meydanında iki gün boyunca stant açılarak vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası ve Kurumumuzun ilgili hizmetleri hakkında bilgilendirme yapılıyor.
 • Özdilek Alışveriş merkezinde 18 Mayıs tarihinde yine vatandaşlarımızı Sosyal Güvenlik konusunda bilgilendirmek amacıyla stant açılacak.
 • 2016 yılında Sosyal Güvenlik elçisi seçilen 50 İlköğretim öğrencisi arasında bu yılda “Sosyal Güvenlik Anı Yarışması düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte hediyeleri takdim edilecek. 

 

 

 

 • ÇALIŞMA HAYATINDA MİLLİ SEFERBERLİK PROJESİNE YÖNELİK ZİYARETLER GERÇEKLEŞTİRİLDİ

  Çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında gazilerimizden emeklilerimize, tıbbi malzeme kullanan vatandaşlardan işverenlere kadar saha ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Yalova ilimizde 162 ev ziyareti ve yaklaşık 2.000 işyeri ziyareti gerçekleştirildi.

   

  » SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYET ARTTI

  TÜİK Anketi (22 Şubat 2017 tarihli haber bülteni): Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleşti.

   

  » E-DEVLET HİZMETLERİ YAYGINLAŞTIRILDI

  E-Devlet Kapısı’nın amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda Kurumumuzun e-Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 59 uygulaması bulunmaktadır.

  ALO-170 VASITASIYLA VATANDAŞLARA HİZMET SUNULMAYA DEVAM EDİLDİ

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattı 7 farklı şehirde ( Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon, Bayburt) 910 çalışan ile vatandaşlarımıza hizmet vermektedir. Bağımsız firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (%82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmıştır.

  SOSYAL GÜVENLİK HİZMETLERİNDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER YAPILDI

  • Lise ve üniversite mezunlarına ilave 2 yıl sağlık hizmeti sağlandı
  • 25 yaş altı gençlerimizin genel sağlık sigortası prim borçları silindi
  • Er ve erbaşların genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlandı
  • Genel sağlık sigortası sisteminde reform yapılarak tek kademe uygulaması ve prim oranının düşürülmesi sağlandı
  • Birikmiş borcu olan genel sağlık sigortalılarına yönelik kolaylıklar sağlandı
  • Emekliye promosyon imkânı sağlandı
  • Tüm memur emeklilerinin 30 yıl üstü hizmet sürelerine ikramiye ödenmesi sağlandı
  • Yurtdışı provizyon aktivasyon ve sağlık sistemi (yupass) kapsamındaki ülke sayısı artırıldı
  • Köy ve mahalle muhtarlarının primleri devlet tarafından ödenmeye başlandı
  • 4/b kapsamındaki (bağ-kur) beş puanlık indirim teşviki getirildi
  • Esnaf ahilik sandığıı kurulmasına yönelik düzenleme yapıldı
  • Prime esas kazanç üst sınırı yükseltildi
  • İşverenlerimizin ve sigortalılarımızın prim borçlarına yönelik ödeme kolaylığı (yapılandırma) getirildi
  • Yapılandırma taksit ödeme süresi uzatıldı
  • İşverenlerimize asgari ücret desteği sağlandı

   

  • İŞVRENLERİMİZE PRİM ERTELEME İMKÂNI SAĞLANDI

  Yapılan düzenleme ile Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinin 2016 yılı Aralık, 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait sigorta prim tutarlarını, sırasıyla 2017 yılı Ekim, Kasım ve Aralık ayları içerisinde Kurumca belirlenecek tarihe kadar ödemeleri halinde bu aylara ilişkin primlerin süresinde ödenmiş sayılmaları sağlanmıştır. Böylelikle işverenlerin üzerindeki prim yükünün belli süreler için azaltılması ve ötelenmesi amaçlanmıştır.

  • TEŞVİKLERDEN YARARLANMAYA YÖNELİK YENİ DÜZENLEME YAPILDI

  İşyerinde kayıt dışı veya sahte sigortalı tespit edilmesi halinde mevcut durumda işverenler bir yıl süreyle istihdam teşviklerinden yararlanamamaktaydılar. Yapılan düzenleme ile kayıt dışılık tespit edilmesi halinde birinci tespitte bir ay süreyle, ilk tespitten itibaren üç yıl içinde yapılan tespitlerde ise bir yıl süreyle teşviklerden yararlanamaması şeklinde esneklik sağlanacaktır. Ayrıca, 5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, kayıt dışılık tespit edilmesi halinde de, teşviklerden yararlanmak etkilenmeyecektir.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.