TİP 2 DİYABET HASTALIĞINDA METABOLİK CERRAHİ NASIL UYGULANIR?

Spread the love

Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Feridun AYSU, Diyabetes Mellitus (Şeker Hastalığı) üzerine tam iyileşme ( tam iyileşme; tüm Diyabetes Mellitus Hapları ve Şeker Hastalığı için kullanılan İnsülin iğnelerinin tamamından kurtulma ihtimali ) oranı %86’dır diyerek “Metabolik Cerrahi” hakkında bilgi verdi.

 

İlk kez 2006 yılında Brezilyalı Cerrah Sergio Santoro tarafından dünya tıp litaratürüne sunulan bu yeni teknik ile hem Tip2 Diyabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı), hem de Obezitenin tedavisinde önemli cerrahi tekniklerden biri olmuştur. Unutulmamalıdır ki Şeker Hastalığının ( Diyabetes Mellitus Tip2 ) ilk basamak tedavisi kesinlikle “ameliyat” değildir.

Diyabetes Mellitus Tip2 üzerine en güçlü en saygın araştırmalara yön veren kuruluşlardan ikisi Amerikan Diyabet Derneği (American Diabetes Ass.) ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği ( ASMBS ) 2016 yılında “Obezite ve Tip2 Şeker Hastalığı varlığında Metabolik Cerrahi mutlaka önerilmelidir” şeklinde karar bildirmişlerdir.

 

Ameliyat laparoskopik (kapalı) yöntem ile uygulanır. Karın içi karbondioksit gazı ile şişirilir. Hastaya hem tüp mide ameliyatı ( kısıtlayıcı-restriktif yöntem ), hem de gıdaların 2/3 ünün barsakların son 200 cm’ lik bölümüne hızlıca ulaşmaları sağlayan -Gastrik Bypass- ameliyat kombine edilmiş olur. Böylece gıdaların İnce Barsakların son bölümünde (Terminal İleum ) bulunan “L Hücrelerini” hızlıca aktive etmesi ile GLP-1 ve Peptid Y adı verilen hormonlar sayesinde pankreastan insülin salgısı başlar ve hastaların kendi vücutlarındaki insülini kullanarak kan şekeri düzenlenir. Bu uygulama ile hastalar dışarıdan aldıkları şeker hapları ve kullandıkları insülin iğnelerinden kurtulabilirler.

 

Ameliyatı takip eden 3-5. günlerde hasta taburcu edilebilir ve 5. Günde ara kontrole çağrılır. Kan şekeri düzeni kontrol edilirve 10. Günde kontrolde karın dikişlerinin alınmasını takiben sosyal hayatına dönmesinde bir sakınca yoktur.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.