ULUSAL SPEKTROSKOPİ KONGRESİ YALOVADA GERÇEKLEŞTİ

Spread the love

Geleneksel olarak 2 yılda bir Analitik Kimya Bilim İnsanları tarafından 2 yılda bir gerçekleştirilen, ışın-madde etkileşime dayalı olarak maddelerin yapılarının aydınlatılmasına ve aktif maddenin kantitatif tayinine imkan sağlayan spektroskopik yöntemlerdeki güncel gelişmelerin değerlendirildiği Ulusal Spektroskopi Kongresinin on beşincisinin açılış etkinliği 17 Mayıs 2017 tarihinde saat 10.00’ da Raif Dinçkök Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

 

Açılış programında saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından sırasıyla Kongre Başkanı Prof. Dr. Jülide HIZAL YÜCESOY, Y.Ü. Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa ÖZTAŞ, Y.Ü Rektör Vekili Prof. Dr. Rafet BOZDOĞAN ülkenin dört bir yanındaki üniversitelerden gelen katılımcılara hoş geldiniz konuşması yapmıştır.  Protokol konuşmaları, Türkiye’de Analitik Kimya’nın öncülerinden olan ve halen TUBA(Türkiye Bilimler Akademisi) Kurulu şeref üyesi olarak görev yapan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet DOĞAN’ ın  “Spektrokimyasal Analiz Tekniklerinin Tarihsel Gelişimi ve Geleceği” başlıklı sunumuyla sona ermiştir.

Açılış etkinliği,  Hasan DEMİR yönetimindeki Enstrümental Türk Müziği Dinletisi ile son bulmuştur.

Söz konusu kongre kapsamında dün, çeşitli üniversitelerin Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Analitik Kimya programına kayıtlı lisansüstü öğrencileri için, SEM Laboratuar Cihazları Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Rehber TÜRKER koordinatörlüğünde, ücretsiz spektroskopi çalıştayı yapılmıştır. 50 kişilik katılımın olduğu çalıştayda çeşitli spektroskopik metodların temel prensibleri ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiş ve enstrumental olarak suda Cu, Sn, Cd, Cr, Mn, Ni, Fe elementlerinin Mikrodalga Plazmalı Atomik Emisyon Spektrofotometresi (MPAES) ile analizi ve analiz verilerinin değerlendirilmesi hususunda uygulamalı eğitim verilmiştir.

150 kişinin katılımıyla gerçekleşen kongre 19 Mayıs 2017 günü, Yürüyen Köşk, Atatürk Köşkü, Geofit Bahçesi ve Arboretum’ a düzenlenecek gezilerin ardından sona erecektir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.