YALOVA BELEDİYESİ, TÜRKİYE’DE Kİ İLK BELEDİYE OLDU

Spread the love

Yalova Belediyesi, ‘Çölyak, teşhis edilene kadar bir hastalık teşhis edildikten sonra bir yaşam biçimidir’ sloganıyla farkındalık etkinliği gerçekleştirerek glutensiz yaşam biçimine dikkat çekti. Yalova Belediyesi, Engelsiz Cafe içerisinde çölyak mutfağı ve glütensiz menü ile hizmet veren Türkiye’de ki ilk belediye oldu.

 

 

 

Halil İnalcık Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, eşi Dilek Salman, Siirt CHP İl Başkanı Nevaf Bilek, Aile Terapisti Serap Şenocak Serpen, Glutensiz Yaşam Koçu Nilay Akçelik Öztürk, Glutensiz Hayat Derneği Başkanı Tülin Ünal ile vatandaşlar katıldı.

Çölyak hastalığı ile ilgili programda konuşan Başkan Salman, konunun önemine dikkat çekerek, “Engellilerimiz için Yalova Belediyesi olarak engelsiz bir kent oluşturmaya çalıştık ve bunun gerekleri neyse yapmaya da devam ediyoruz. Engellilerimiz özel insanlar. Çölyaklılara da ben bu gözle bakıyorum. Herkes potansiyel bir engelli adayıdır. Çölyak, sosyal hayatı çok etkileyen bir hastalık. Biz bu konunun önemini görerek Yalova Belediyesi olarak Engelsiz Cafe içerisinde çölyak mutfağı ve glutensiz menü ile hizmet vermeye başladık. Bu konuda da Türkiye’de ki ilk belediye olduk” dedi. ‘Ülkeyi ve kenti yönetenler olarak bizlerin görevi her vatandaşımızın, hemşerimizin, evladımızın hayatını kolaylaştırmaktır’ diyerek sözlerine devam eden Başkan Salman, “Bizler elimizi taşın altına koymak için her zaman hazırız. Bu yüzden çorbada tuzum olduysa kendimi mutlu sayacağım. Elimden ne gelirse yaptım, yapacağım ve yapmaya da devam edeceğim” şeklinde konuştu.

Glutensiz Yaşam Koçu Nilay Akçelik Öztürk ise çölyak hastalığı hakkında bilgiler verdi. Öztürk, çölyak hastalarının ömür boyu diyet yaptıklarını belirterek tükettikleri her besinin glütensiz olması gerektiğini vurguladı. Türkiye’de her 100 kişiden 1’inin çölyak hastası olduğunu söyleyen Öztürk, “Çölyak hastalığı, ince bağırsağın ‘gluten’ adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Küçük çocuklarınızda kusma, ishal, kabızlık, gelişim bozukluğu, kas zayıflığı gibi nedenlerle ortaya çıkabiliyor. Kandaki emilim miktarı kontrol edilip, ince bağırsak endoskopisiyle teşhis konabiliyor” dedi.

Ardından Çölyak hastalığının önemine dikkat çekmek adına Başkan Vefa Salman ve eşi Dilek Salman, Siirt CHP İl Başkanı Nevaf Bilek, Aile Terapisti Serap Şenocak Serpen, Glutensiz Hayat Derneği Başkanı Tülin Ünal, Glutensiz Yaşam Koçu Nilay Akçelik Öztürk ve programa katılan Yalovalılar, Gazipaşa caddesinde yürüyüş yaptı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.