YAZA GİRMEDEN KOLTUK ALTI TERLEMENİZDEN KURTULUN

Spread the love

 

Koltuk altı terlemesi olanlarda, koltuk altında aşırı ıslaklık mevcuttur. Koltuk altından damlama şeklinde terleme artışı görülebilir. Kıyafetlerde ıslak görüntü ve terleme ile oluşan giysilerin renklerinde bozulma olabilir. Giysilerde ıslak halkalar görülebilir. Bazı kişiler günde iki-üç kez kıyafet değiştirmek zorunda kalabilir. Bu durumlar ise kişide sosyal açıdan rahatsızlık oluşturur. Koltuk altı terlemelerinin sebebi sempatik sinir sisteminin aşırı uyarılmasıdır. Bazen koltuk altı terlemelerine avuç içi ve ayak tabanı aşırı terlemeleri de eşlik edebilir. Stres ve gerginlik koltukaltı terleme şikayetini şiddetlendirebilir. Genel olarak ergenlik çağında başlar. Koltuk altı terlemelerinde guatr veya kansızlık gibi  iç hastalıklarının birlikteliği pek rastlanmaz.

Koltuk altı terleme tedavisinde neler yapılabilir?

Genellikle deodorantlar ve losyonlar fayda vermez. Bununla birlikte terleme kesici aliminyumlu losyonlar, iyontoforez, botoks ve cerrahi yöntemler uygulanabilir. Günümüzde en çok tercih edilen yöntemler ise genellikle botoks ve cerrahi tedavilerdir.

Koltuk altı botoks tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Koltuk altı terlemeleri için yapılan botoks tedavisi kısa sürede yapılan konforlu bir tedavidir. Botoks uygulamasından önce ilaç sulandırılarak kullanılır. Sulandırılan botoks ise ikiye bölünüp her iki koltuk altına uygulanmaktadır. Botoks tedavisi terleyen bölgelere 25-30 adet noktadan minik iğnelerle yapılmaktadır.

Bu tedavide nişastalı test ne zaman uygulanır?

Hem ilk tedavi uygulanmadan işlem öncesi terleme olan odakları hemde 15 gün sonrasında terleme devam eden bölgeler nişasta iyot testi yapılıp tespit edilir. Terlemesi devam eden bölgelere tekrar botoks uygulanabilir.

Botoksla koltuk altı terleme şikayetinde ağrı veya acı hissedilir mi?

Botoks ile yapılan terleme tedavisinde koltuk altı uygulamalarında fazla ağrı veya acı hissedilmez. Uygulama öncesinde anestezik krem kullanılıp işlem sırasında buz uygulaması veya soğuk hava üfleyen cihazların kullanılması ile daha konforlu hale getirilebilir.

Botoksla koltuk altı terleme tedavisinin yan etkisi var mıdır?

Beklenen önemli bir yan etkisi yoktur. Botoks tedavi deri içine uygulanır. Bu nedenle koltuk altı dokusu zedelenmez. Yalnızca enjeksiyona bağlı kısa süreli morluklar oluşabilir.

Botoksla koltuk altı terleme tedavisinin etki süresi ne kadardır?

Koltuk altı terleme tedavisinde botoksun etkisi ortalama 6-12 ay aralığında sürmektedir. Yapılan araştırmalarda botoksun etkisi geçtikten sonrada terleme oranının azaldığı göserilmiştir.  Koltuk altı terleme tedavisinde botoks yöntemi 2004 yılında FDA tarafından onay almıştır.

Botoksla koltuk altı terleme tedavisi kimlere uygulanmaz?

Botoks ile terleme tedavisi hamile ve emziren kişilere uygulanmaz. Kas hastalığı varsa botoks yapılmaz. Gentamisin ve kinidin kullananlara da bu tedavi yapılamaz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.