“YTSO Üyeleri ile buluşuyor” 13.Komite toplantısı gerçekleştirildi

Spread the love

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan, Sektör temsilcilerinin söz almasını ve düşüncelerini ifade etmesini istediği toplantıda, katılımcılar sektörün karşı karşıya kaldığı sorunları dile getirdiler.

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı işletmelerin mikro ölçekte sorun ve beklentilerini tespit etmek, çözüm önerileri geliştirmek, Odadan taleplerini belirlemek, İlin ve Odanın gelişmesi için düşüncelerini ve fikirlerini almak amacıyla Elegance Otel’de gerçekleştirilen toplantıya, Yalova Çevre ve Şehircilik Müdürü Dr.Osman Ulukaya, Yalova İŞ-KUR Müdürü Erhan Dede, Yalova Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Salih AYDIN ile Yalova Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürü Kemal Baş katıldı.

 

SGK İl Müdürlüğü ve İş-Kur uzmanlarınca “Resmi Gazete’de yayımlanarak hayata geçen 687 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle yasalaşan istihdam desteği hakkında bilgilendirmede bulundular.

YTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan’ın açılış konuşmasının ardından söz alan YTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Muhammet Sarıoğlu “Değerli 13.Meslek Grubu üyelerimiz, Hepinizin bildiği üzere Yalova coğrafi konum itibariyle son derece önemli bir lokasyonda olup, İstanbul Bursa ve Kocaeli gibi metropollere olan yakınlığı, denizi, yeşili, kaplıcaları deniz ve karayolu bağlantılarının gelişmiş olması ile gerek yatırımcılar gerekse yaşam alanı olarak son derece cazip bir ildir.

İlimizde özellikle Termal, Çınarcık ve Armutlu ilçelerimizde turizm yatırımları ve faaliyetleri yoğunlaşırken, Çiftlikköy ve Altınova ilçelerimizde ise sanayi yatırımları mevcuttur. Özellikle Tersaneler bölgesinde yapılan üretimlerle Yalova ve Ülke ekonomisine ciddi girdiler sağlanıp, büyük miktarlarda ihracat yapılmaktadır. Yalova’nın bu avantajlı konumu ve Osmangazi Köprüsü özellikle Organize Sanayi Bölgeleri yatırımları içinde ilimizi cazip kılmakta ve Odamızın da kurucu ortaklarından olduğu 6 adet OSB kurulma çalışmaları sürdürülmektedir. Bu gelişmeler ışığında, Bugün itibariyle Türkiye genelinde nüfus artış hızında 6. Sırada yer alan Yalova, Ülke genelinde nüfus olarak 68. Sırada yer almaktadır.

İnşaat sektörünün en temel özelliklerinden biri, son derece emek yoğun bir teknoloji ile çalışabilmesidir. Ancak son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile sektör sermaye-yoğun çalışabilmektedir. Buna rağmen sektör genelinde göreceli olarak emek-yoğundur ve işsizliği azaltan çok önemli bir araç halindedir. Bu nedenle az gelişmiş ülkelerde, özellikle nüfus çok hızlı artarken, hem artan nüfusa konut, hem de konut bulmak açısından inşaat sektörü belki de en kritik sektör olma durumundadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.