HAYKONFED TEMİZLİK GÜNÜN HESABINI SORDU

Spread the love

Veteriner İşleri Müdürünün, bakımevinde HER HAFTA Pazartesi ve Salı günlerini temizlik günü (ÖLDÜRME) olarak ilan ettiği, bu güne de ‘’ Düzenleme Günü ‘’ adını verdiği ve rutin olarak yapılan bu katliamlar için personellere görev verdiği, bakımevinde çalışan görevli tarafından itiraf edilerek resmi kurumlarca da tutanak altına alınmıştır.

 

Belediye önünde basın açıklamasında bulunan Arif Ekin ; “Resmi kurum tutanaklarının yanı sıra görevliden tarafımıza ulaştırılan bilgilerde, veteriner işleri müdürünün, personele ön kafeslere göstermelik olarak 4-5 kısırlaştırılmış hayvan koymalarını, geri kalanlar arasından da her hafta 10-20 köpek seçilerek, bu hayvanların ölüm ilaçlarıyla öldürülmeleri talimatını verdiği iletilmiştir.

 


Bakımevine alınan tüm YASAKLI IRK köpeklerin veterinerin talimatıyla hemen öldürüldüğü, şikayet veya ısırma bahanesiyle toplatılan hayvanların, Pazartesi ve Salı günleri yapılan ‘’düzenleme gününde’’ öldürülecekler listesinin en başında yer aldıkları bizzat açıklanarak videolarda da ispatlanmaktadır.
Veteriner İşleri Müdürü tarafından görevlilere bakımevindeki diğer hayvanların ilçe dışına, Bursa, Orhangazi bölgelerine götürmeleri talimatının verilerek, hayvanları buralara attıklarını aynı zamanda personele ve gönüllülere yasaklar koyduğu, personele telefonla barınağa giremeyecekleri yasaklarının getirildiğini, orada yaşananların dışarı çıkması veya duyulması halinde işlerine son verilmekle tehdit edildikleri bizzat görevli tarafından ifade edilmiştir.
1.5 yıl süresince bu vahşete tanık olan ve hayvanların bertaraf edilmesi görevi verilen bu görevli, çalıştığı süre boyunca, veteriner işleri müdüründen aldıkları talimatla ortalama 150 hayvanın kıvrandırılarak, zulüm edilerek, vahşice öldürüldüğünü beyan etmektedir. Öte yanda kendisinden önceki dönemde de barınakta aynı katliamların yapıldığı duyumlarının olduğunu, veterinerin daha önce çalıştığı barınaklardan tarafımıza ulaşan aynı şikâyetlerle doğrulanmaktadır. Gönüllülerin hayvanları sorgulaması ile öldürmenin yasak olduğunun ve öldürmenin vicdani yükünü daha fazla taşıyamayacağı farkındalığıyla karşı çıkmasından, veteriner tarafından dışarıya bilgi sızdıracak tehdit olarak görüldüğü ifade edilerek, yakın bir zaman önce kendisinin işine son verilmiştir.”dedi.

Sonrasında bütün gelen misafirler Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman ile görüşmek isteyince toplantı salonunda geçildi. Belli bir gecikmeyle toplantı salonuna teşrif eden Vefa Salman’a şiddetli yaklaşımlar ve sorular soruldu, birçok hayvan sever bu duruma yürekleri buruk şekilde izledikleri hayvan katliamı sergilendiğini burada çok büyük yanlışların ve hataların olduğunu bunu yapanların derhal mesleklerinde ihraç edilmelerini ve gereğinin yapılması gerektiğinin sert bir üslupla dile getirdiler. Bazı hayvan severler salonu terk etti. Salonda sesler kimi zaman çok yükseldi ve Vefa Salman bu durum karşısında açıklamada bulundu.

 

“Doğduğu andan itibaren yaşamı hayvanlarla iç içe geçmiş, Veteriner Hekim diplomasına sahip, bu işin eğitimini almış ve göreve geldiği günden beri can dostlarımızın daha rahat bir yaşam sürebilmesi için birçok konuda çalışmalar yapan, bir insan olarak yapılanlara göz yummam asla söz konusu olamaz. Veteriner İşleri Müdürü Erkut Ferhatoğlu hakkında bu sabah (16.06.2017) itibariyle idari ve disiplin soruşturması başlatılmış olup, kendisi açığa alınmıştır. Bizleri bu konuda aydınlatan, doğruyu bulmamızı sağlayan öncelikle tüm hayvan severlere çok teşekkür ediyorum. Birlikte birçok yeniliği Yalova Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğümüz bünyesine kazandırdığımız hayvan sever dostlarımız ile birlikte bundan sonra da destekleriyle yine önemli çalışmalar yapacağımıza eminim.”dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.